10 Eén compagnie der ambulance beschikt over één tentenveld hospitaal, omvattende 108 veldbedden, waarin dus 108 patiënten kunnen worden opgenomen. Elke compagnie kan bovendien 10 ambulances te velde uitzenden. Zes bij zes zijn die veld bedden verpakt in twee pakken het eene bevat 6 veldbedden met stijlen, het tweede, dat omgeven is door ondoordringbaar zeer soepel zwart imitatieleder, houdt in de fournituren voor die zes veldbedden, n. 1. de leege linnen hoezen voor matras en peluw, die in oorlogstijd te velde worden opgevuld zoo mogelijk met paardenhaar, anders met stroo of hooi, verder zes klamboes, handdoeken, badhanddoeken, lakens, dekens enz. Deze imitatieleder verpakking, nog bovendien omgeven door ondoordringbaar zeildoek met riemsluiting, leek ons zeer practisch toe. In een groote houten kist zitten voor die 108 patiënten in gepakt borden, messen, vorken, lepels, enz.; voor zwaar terrein is deze kist naar onze meening te groot en onpraktisch. Eene andereiets kleinere kist bevatte blikken met arrowroot, blikken- melk, poedermelk, havermeel, chocolade; deze diende als reserve voor dieet bij bepaalde ziekten. Eene andere kleinere kist be vatte een kleine houten étui met, naar mijne overtuiging, te gering aantal chirurgische instrumenten; onder in deze kist bevonden zich wat blikken doosjes met verschillende te velde te gebruiken medicamenten, zooals chininetabletten, bitterzout enz. Chinine wordt te velde prophylactisch toegediend, alle 2 dagen 3 grein. Alle andere benoodigdheden worden gepakt in kleinere houten kistjes en deze ter bescherming tegen val of stoot omgeven door eene houten latten-verpakking. De zware kisten worden twee aan twee op muildieren gepakt, aan elke zijde één. De ziekenverpleger draagt de roode kruis band en verder zijne volle uitrusting. Wat de tandoes betreft, zoo had men slechts één model, bestaande uit twee houten draagstokken, dicht aan vóór- en achterzijde verbonden door twee metalen dwarsstangen, die in het midden eene scharnierbeweging toelaten, zoodat deze draagstokken naast elkaar aangedrukt kunnen worden. Bruin zeildoek verbindt beide draagstokken; aan de handvatsels zitten singels, die over den schouder gedragen worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 19