2 Behalve door het uitschuiven van het detachement van de 12e divisie naar Andschoe werd de ontscheping nog gedekt door een gemengd detachement van de Garde- en 2e divisie dat te Nokang aan wal gezet werd, en van daar eveneens naar Andschoe oprukte. Door verlegging van het ontschepingspunt naar Chimampo werd aan de laatst uitgeladen troepen een marsch van pi. m. 240 K.M. door Korea bespaard. Genoemde drie divisiën, tezamen het le leger vormende onder bevel van Generaal Koeroki, (zie Bijlage 1) verzamelden zich vervolgens te Andschoe en omstreken, waarheen in 8 colonnes werd opgerukt. De marschsnelheid bedroeg gemiddeld niet meer dan 4 K. M. per dag, een gevolg van de gesteldheid der wegen en de moei lijkheid van aanvoer van verplegingsvoorraden. Wegens deze laatste oorzaak werd tot voortzetting van den marsch de weg Andschoe- Wijoe (Widschoe) gekozen, en wel omdat hij dicht langs de kust liep, waardoor aan de verpleging kon worden tegemoet gekomen, (de vloot richtte op verschillende punten van de kust verplegingsmagazijoen op, van waar voor raden naar den marschweg werden gevoerd) terwijl bovendien de overige in een zeer beperkt aantal aanwezige wegen voor de verplaatsing van groote afdeelingen ongeschikt waren. Uit deze omstandigheden laat zich ook de eigenaardige marsch- vorm van het leger verklaren. Aangewezen op een enkelen weg, rukte het geheele leger in één colonne op. De 12e divisie begon den marsch den len, de Garde den 7en en de 2e divisie den llen April. Iedere divisie marcheerde in 2 echelons, die elkander met een dagmarsch afstand volgden, waardoor de ge legeuheid ontstond de verbruikte voorraden in de opgerichte magazijnen aan te vullen, eer een volgende troepenafdeeling er uit moest putten. Door hevige regens en het wegslaan van bruggen ondervond de 140 K.M. lange marsch buitengewone bezwaren. De eerste Cavaleriepatrouilles bereikten de Yaloe den 4en April, terwijl den 8en April de eerste afdeelingen der voorhoede, die 1 regiment Inf., 1 regiment Cav. en 2 batterijen sterk was, te Wijoe aankwam, en het tot den 13e duurde eer deze geheel verzameld was.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 204