16 Een ander model was een dergelijke tandoe geplaatst op een soort van slede-apparaat, aan de voorzijde voorzien van twee disselboomen, waartusschen een paard of muildier ge plaatst wordt tot het voorttrekken van het geheel. Andere tandoe-modellen, ook raderbrancards, rijwielbran cards enz. had men niet. De ambulance-transportwagens waren dezelfde als die te Manila in het Division-Hospital en naar onze meening voor zware zieken en gewonden al zeer ongeschikt wegens het harde stooten onder het rijden. De onderofficieren der ambulance dragen een kleine lederen tasch bij zich, waarin enkele noodige chirurgische instrumenten en tubes met gecomprimeerde geneesmiddelen van verschil lenden aard. Met deze ambulance-compagnie was een Off. v. gez. Ie kl. belast, die geen andere diensten verrichtte, doch slechts te zorgen had dat de oefeningen en opleiding der manschappen en de toestand van het materieel ten allen tijde volmaakt in orde waren. Gewoonlijk duurt de detacheering van dezen Offic. v. gezd. van uit Amerika 2 jaa.r en keert hij dan daarna naar de Yereenigde Staten terug. De totaalindruk, dien wij van het materieel en de ver- pakkingswijze dezer ambulance-compagnie kregen was dat zij belangrijk achterstonden bij de onze. Na de bezichtiging van het militair hospitaal, bezochten wij de militaire gevangenis, waar op dat oogenblik een 118 tal geïnterneerd waren, met straffen afwisselende van enkele maanden tot 15 jaar. De inrichting was geheel nieuw, gebouwd in 1908, geheel van steen opgetrokken en bevatte in hare lengte-middellijn twee rijen van cellen, van voren afgesloten door ijzeren tralies, in welke cellen plaats was voor 1 a 2 personen. Enkele cellen waren geheel donkeren werden gebruikt voor de gevangenen, die wegens vergrijpen tegen de tucht of anderszins in de gevangenis zelf gestraft waren. Juist kwamen wij op het middagetensuur, zoodat wij ook de voeding, die er uitstekend uitzag, de revue konden laten passeeren. Deze voeding bestond uit ge braden vleesch, aardappelen purée en brood in ferme hoe-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 20