12 werd dat de werken te Yoshirei in omvang toenamen en het scheen dat een detachement van den vijand langs den weg van Anpei naar Yujurinshi oprukte. De Leger-Commandant wilde de 12de Divisie nu weer met spoed in de richting van Kioto doen oprukken, maar het gebrek aan vivres maakte dit nog niet mogelijk. Toen in de eerste helft van Juli de toestand op de etapelijn veel verbeterd was, gelastte de Commandant van het lste Leger den 15den aan de 12de Divisie om naar Kioto te marcheeren. Hij verwachtte te Matenrei een tegenaanval van de Russen. De 12de Divisie ging juist dien dag voorwaarts en had den 18den te Kioto een ernstig gevecht te leveren. Tegenaanval te Matenrei. Positie van de 2de Divisie voor den slag. Kaart III. De voorhoede onder bevel van Generaal Okazaki bevond zich ter sterkte van het 30ste Regiment Infanterie, de hoofdmacht van het Cavalerie-Regiment en 1 Batterij veld-Artillerie te Tekiib en kreeg de opdracht Matenrei te bewaken. Het detachement Matsunaga sterk het 4de Regiment Infan terie en 1 peloton Cavalerie bevond zich in de nabijheid van Sekkasai met opdracht de richting Shinkairei te bewaken. Het detachement Taniyama sterk het 16de Regiment Infan terie min 1 Bataljon, het 2de Eskadron Cavalerie min 1 peloton had in opdracht: Gebatb te verdedigen. De rest van de Divisie verbleef te Renzankan. De aanval in de richting van de voorhoede. Ten 2,30 ure v. m. van den 17den Juli kreeg het voor posten-Bataljon (het lste Bataljon) bij Matenrei bericht omtrent den vijaudelijken overval en de voorposten bezetten nu onmid dellijk de lijn van weerstand Noord en Zuid van Matenrei. Reeds vroeger had een voorposten-Compagnie te Kwanteibyo (Noorden van Matenrei) voeling gekregen met den vijand in front en was zonder veel weerstand te bieden langzamerhand terug getrokken op het voorposten-Bataljon.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 214