14 Ongeveer ten 9 ure v. m. begon de vijand op den linker vleugel terug te trekken. Generaal Okazaki gaf bevel tot de vervolging, waartoe werden aangewezen het 30ste Regiment Infanterie min 1 Bataljon en het 3de Bataljon van het 29ste Regiment Infanterie dat door den Divisie-Commandant ter ver sterking was gezonden. Na den aftrekkenden vijand met vuur vervolgd te hebben werd de heuvel Oost van Bikahösi bezet; van verschillende richtingen vervolgden onze troepen den vijand met hevig vuur en een deel ervan zette den marsch steeds voort, bezette 11 ure v. m. den heuvel Zuid-West van Bikahösi en vuurde van die hoogte op den vijand. Ten 1,30 n. m. trad vijandelijke Artillerie bij Kwikasi ten tooneele en opende deze het vuur op onze vervolgende troepen; ten 3,30 n. m. trok de vijand geheel terug buiten ons vuur- bereik en gingen onze vervolgende troepen terug naar hunne vorige posities. Tegenover dit detachement trad de vijand slechts zwak op, daar echter deze aanval plaats had voor den hoofdaanval, werd het ons daardoor gemakkelijk gemaakt ons op dien hoofd aanval voor te bereiden. Toen Generaal Matsunaga ten 12V2 u. v. m. bericht kreeg omtrent de beweging van den vijand deed hij zijn troepen verzamelen. Ten 1 uur v. m. zond hij ver sterking naar het voorpostenbat. te Shinkairei. Ten 2,50 u.v. m. ontving de Generaal bericht omtrent den aanval des vijands in de richting van Matenrei en trok hij met de overige troepen naar Shinkairei alwaar hij met den vijand slaags raakte. Ten 7,20 u. v. m. hoorde hij zwaar geweervuur in het front. Hij zond nu 2 Compagnieën van het 2de Bataljon in de rich ting van Makömönsi ter versterking van de reeds te voren in die richting ter verkenning uitgezonden troepen, tevens met opdracht 's vijands flank in de richting van Kinkasi te bedreigen. Dat Bataljon vertrok 7,30 u. v. m. van Shinkairei en was ten 9,'30 op de hoogte 3000 M. Noord-Oost van Makömönsi. Even na het afzenden van dit 2de Bataljon ontving de Generaal or ders van den Divisie-Commandant en zond hij dientengevolge VEBRICHTIKGEN VAN HET MaTSUNAGA-DETACHEMENT.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 216