17 - veelheid. De drinkwaterverzorging, de badkamers met vele stortbaden, de moderne closets, de reiniging der nachtton- nen waren uitnemend in orde; eene scheer- en haarknip gelegenheid ontbrak evenmin. Zoodra personen uit deze gevangenis ontslagen zijn, worden zij naar Amerika terug gezonden en uit den dienst ontslagen. Willen enkelen later wellicht weer dienst nemen, soms onder vreemden naam, dan wordt zulks zeer bezwaarlijk gemaakt omdat te Was hington van alle militairen de verzamelde identificatiestuk ken aanwezig zijn (photographie, dactyloscopie, merkbare teekenen). Het Marinehospitaal te Canacao. Wij vertrokken 6 Maart 's morgens te 10.30 van af de Legaspi-pier met een steamlaunch naar Canacao, dat na een frisschen zeetocht van 1 uur bereikt werd, onderweg de his torische plaats passeerende, waar de spaansche vloot voor Cavite vernield werd. In dit Canacao, dicht bij de plaats en het fort Cavite ge legen, werd 5 jaar geleden het nieuwe marinehospitaal op gericht. Deze inrichting is gebouwd volgens het paviljoen stelsel, opgetrokken van teakhout en geplaatst op steenen neuten; de ondergrond is grootendeels zeezand. Het is dicht bij de zee en frisch gelegen met een fraai uitzicht over de groote Manila-baai. Het magazijn met reservegeneesmiddelen, verbandstoffen en andere artikelen, is een gebouw van twee verdiepingen hoog en geheel van steen opgetrokken. Ook in dit hospitaal, dat reeds f 1.750.000 moet gekost hebben, doch nog niet voltooid is, trof ons de groote reinheid op alle zalen en operatiekamers, verder ook de prettige, heldere, frissche indruk voor het oog der wit geschilderde ijzeren kribben met staalveeren onderlaag, paardenharen matrassen, witte lakens, witte muskietenklamboes van tule, de wit geschilderde binnenwanden der ziekenzalen, de afsluiting van alle vensters, deuren en de ruimten tusschen dak en bovenwand der zalen door muskietendraadgaas. Hoewel geen electrische fans in beweging waren, heerschte er toch eene aangename, niet te hooge temperatuur in alle Rapport, I. M. T. 1911 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 21