19 voren was het 2de Bataljon van het 24ste Regiment Infanterie naar een heuvel Zuid van Köbioshi gemarcheerd en gestooten op een kleine vijandelijke afdeeiing, die zich bevond op een heuvel West van Shiokohakkoku. Dat Bataljon en ook vorenbedoelde vijandelijke afdeeiing trokken terug en de Bataljons Commandant zond daarvan bericht aan den Commandant van de Voorhoede. Toen nu bij dit Bataljon de voorwaartsche beweging van het 46ste Regiment werd waargenomen, bezette het, om samen te werken, den heuvel Zuid-West van Köbioshi. De Commandant van de Voorhoede, Generaal Kigoshikreeg 6,10 n.m. bericht dat de vijand terugtrok en het 46ste Regiment Infanterie hem vervolgde. Hierop besloot hij de vervolging door te zetten, begaf zich naar voren en gelastte het 1ste Bataljon van het 24ste Regiment Infanterie te Yobökuko om naar Köbioshi vooruit te gaan. Hij zelf reed in galop naar die plaats en bereikte die tegen 8 uur n. m. Te voren werd het 3de Bataljon 24ste Regiment Infanterie ter beveiliging in de richting van Sekikoko gezonden. Ten 8,30 n. m. hield het vijandelijke Artillerie vuur op maar het Infanterie gevecht nam toe in hevigheid. Ten 9 ure n. m. ging de zon onder. De Russen bleven in hunne ver dedigende stellingen, wat voor de Japansche troepen zeer ge lukkig was, want indien zij tot het offensief overgegaan waren zou onze voorhoede teruggeworpen zijn. De Generaal achtte het nu beter den vijand met het aanbreken van den volgenden dag met de geheele Divisie aan te vallen, deed den troepen 's nachts in de positiën blijven en het 2de Bataljon Artillerie in stelling komen op een heuvel Zuid van Köbioshi onder begun stiging van de duisternis. Tevens gaf hij order om in de voorste linie steunpunten op te werpen. 19 Juli. De Divisie Commandant die met de hoofdmacht zich te Sansoshi bevond kreeg daar den 18den 's avonds bericht van het voorgevallene en besloot dadelijk, den vijand den 19den aan te vallen. Hij gaf orders voor de concentratie van de hoofd macht te Sansoshi die ten 2 ure v. m. moest geschied zijn. De kwartieren der troepen lagen echter te zeer verspreid in val leien en op heuvels, de lastgeving geschiedde zoo onverwachts en het overbrengen daarvan middels ordonnansen kostte tijd,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 221