18 ziekenzalen. Aan het hoofdeinde der kribben stonden op me talen pootjes, kleine wit geverfde kastjes met wanden gedeel telijk van glas, gedeeltelijk van gevensterd metaalplaat, in welke kastjes kleederen en andere eigendommen van den patient konden opgeborgen worden. Het aantal metalen spuw- balies was ook hier zeer beperkt n. 1. 2 per zaal. De hospitaal- kleeding was dezelfde als in het Division-Hospital. In de interne zaal was nog eene afzonderlijk door draadgaas afgesloten ruimte, toegankelijk door een gazen deur; in dit lokaaltje werden uitsluitend malarialijders geïsoleerd en be handeld. De chirurgische operatie-afdeeling bestond ook hier uit drie vertrekken, één voor de aseptische, één voor de sep tische operaties en één voor verbandlegging, terwijl in eene afzonderlijke kamer de verschillende sterilisatoren aanwezig waren, analoog aan die van het militair hospitaal te Manila. Ook hier weer metalen verbandtrommels, die door voetbeweging geopend konden worden. De operatiekamers waren wel wat klein, de vloeren van witte tegels, de toevoerende gangen van andere tegelsoorten geconstrueerd, de operatietafel niet van het nieuwe basculesysteem. Eene complete Röntgen-installatie met donkere kamer ont brak hier evenmin. Afzonderlijke afdeelingen voor oog-, neus-, oor-, keel- en tandziekten zagen wij niet. In een afzonderlijk zeer ruim gebouw waren aangebracht langs de eene lengte-zijde een groot aantal stortbaden, aan de tegenover geplaatste lengtezijde eene lange rij mo derne closets, en, tusschen beide in, twee rijen met 12 saniteitsbekkens met kranen voor koud en warm water, zeep en handdoeken tot reiniging der handen. Het ge heel maakte een keurigen, frisschen en zeer hygienischen indruk. Het was evenwel te bejammeren, dat bij de reiniging op de closets van papier en niet van flesschen met water gebruik gemaakt werd, zooals wij hier gewend zijn. Buiten deze gelegenheid, doch onder hetzelfde dak was een afzonder lijke badkuip aangebracht voor het baden van typhus- en andere patiënten. In een ander kamertje stond een metalen, dubbelwandig van binnen met cementverf geschilderd reser voir tot opbewaring van het artesisch drinkwater.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 22