19 Ook in dit hospitaal was eene afzonderlijke kamer voor de behandeling der M. V. lijders, waarbij ons eene practische inrichting trof aan het hoofdeinde van de operatietafel, n. 1. eene verticale stellage, waarop de hoogte van de aangebrachte irrigators voor de behandeling der urethritis anterior en posterior en der blaas naar behoefte door bemiddeling eener katrolinrichting gewijzigd kon worden. Naast deze M. Y. afdeeling waren eene afzonderlijke verband- kamer en daarnevens eene onderzoekingskamer voor de behan deling der arme patiënten, in hoofdzaak Philippinos. Voor besmettelijke ziekten is een klein houten gebouw opgetrokken, waarin zieken gedurende den regentijd kunnen ondergebracht worden. Gedurende den drogen tijd daarentegen worden deze besmettelijke patiënten in tenten ondergebracht, die opgezet worden op een soort van platform grenzende aan dat houten gebouwtje. Het geheel is omgeven door eene eenvoudige ijzerdraadversperring en wordt bewaakt door een surveillee- renden hospitaalverpleger, die alle ongenoode gasten wegjaagt. De ofticierskamers zijn netjes ingericht, voorzien van ver plaatsbare electrische fans, terwijl eene officierskeuken, mo derne badkamers en closets evenmin ontbreken. De hospitaalkeuken was tamelijk klein, van binnen donker grauw beschilderd; de toebereide spijzen, die er alle zeer smakelijk uitzagen, werden zorgvuldig in afgesloten ketels op- bewaard. Eene groote ijskast, met cementen omwanding en ijskoeling aan boven- en één zijkant, voltooide de keuken inrichting. Eene eigen bakkerij ontbrak, omdat men het brood uit Manila liet komen. Yan uit de betrekkelijk kleine sectiekamer kon men in een aangrenzend steenen vertrek komen, voorzien van pijplei ding voor amoniakafkoeling, teneinde in deze koude atmos- pheer verschillende sectiepraeparaten langen tijd te kunnen goed houden. Eene installatie voor eigen ijsbereiding was juist voltooid. Een der groote ketels leverde warm water voor eene buis leiding door het hospitaal en zelfs naar eenige officierswo ningen. Een klein net laboratorium, waarin de noodzakelijke onder-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 23