43 heuvel Küahachibanrei en bezette den 26sten Augustus ten 1 ure v. m. eene stelling in de lijn 2 K, M. Noord-Oost van Kosarei- Suribachiyama. Het 24ste Regiment Infanterie, op den linker vleugel, bezette ten 11,30 n. m. den heuvel West van Mokahoshi, Het hoofdwartier met de, reserve (3 Infanterie Compagnieën, 1 Pionier Compagnie) nam stelling op den heuvel Oost van Okahoshi Ten 1 ure v. m. op den 26sten begon het 3de Bataljon van het 46ste Regiment Infanterie den aanval op een heuvel 1 K. M. Noord-Oost van Kosarei. Die heuvel Tanzanvormde het hoogste punt in den omtrek van het hooge terrein Hachi- banrei Kosarei en was de sleutel van de vijandelijke stelling. De vijand hechtte veel waarde aan het behoud van dien heuvel en bood er heftigen tegenstand. De hellingen aan onze zijde waren zeer steil en boden weinig ruimte voor troepen beweging aan, zoodat men slechts met 1 sectie tegelijk voor waarts kon gaan. Aan de rechter en linkerzijde lieten de loodrechte wanden in het geheel geen troepenbeweging toe. Ten 1,20 v.m. beklom een luitenant van de 10de Compagnie met behulp van door manschappen gevormde ladders de Oostzijde van den heuvel en werd hij gevolgd door de 11de en 12de Compagnie, 's Vijands positie was echter zoo geducht en de tegenstand zoo groot, dat, ondanks wanhopige aanvallen terug trekken noodzakelijk was. Tevergeefs werd hier nog meermalen den aanval beproefd, slechts zware verliezen waren het resultaat. Ten 3,10 v. m. beproefde een luitenant van de 11de Compagnie nogmaals den aanval op voormeld punt en slaagde hij er in met zijn sectie een saillant van de vijandelijke stelling te bezetten. Hij bevond zich daar op 's vijands linkervleugel, maar stond daar tegenover een domineerend topje, van waar de verdediger een hevig vuur op de onzen opende. De luitenant sneuvelde, een ander officier (van de 10de Compagniewerd gewond, en ongeveer de helft der manschappen raakte gedood of gewond. Intusschen ontving de verdediger versterking (tot 1 Bataljon). Een andere luitenant (van de 12de Compagnie) ondernam nu den aanval, doch sneuvelde, een volgende luitenant werd gewond, terwijl van de sectie van dezen laatste de helft der manschappen buiten gevecht werd gesteld. Het eenmaal veroverde punt bleef behouden, maar het domineerende topje kon niet worden genomen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 245