- 20 zoekingen verricht werden van bloed, faeces, urine en sputa ontbrak niet. Gesteriliseerde Petri-schaaltjes, Pasleursche pipetten, met watten omwoelde staafjes tot het afnemen van stukjes diphtherie membranen uit de keel, alles verpakt in steriel papier, waren eveneens aanwezig, terwijl ook rea geerbuisjes met agar-, gelatine-, en bouillon voedingsbodems voor cultures tot direct gebruik gereed in de koele ruimte van eene ijskast opbewaard werden. Eene broedstoof voltooide deze inventaris. Naast dit labo ratorium-vertrek bevond zich een klein gebouwtje, dienende voor microscopiseer- en werkkamer. Keurig was ook de chambree in orde voor het hospitaal- personeel; ieder man had zijn wit beschilderde krib met klam boe van muskietentule, eigen kast met glazen deur voor opbewaring van zijne kleeding en andere eigendommen, terwijl in datzelfde locaal voor ontspanning een fraai biljart aan wezig was. In eene afzonderlijke loods was de ambulance-wagen onder gebracht, van een iets beter model dan die van het Division- Hospital; deze wagen diende merkwaardigerwijze tevens voor lijkwagen. In deze zelfde ruimte waren ook de tandoes opge borgen; raderbrancards waren niet aanwezig. De afvoer van het spoel-, bad-, en closetwater geschiedt door een buizen systeem naar het strand; het drinkwater is artesisch, wordt ongefiltreerd en ongekookt gedronken. De verpleging geschiedt op dit oogenblik nog door mannelijk personeel, doch dit laatste zal zoo spoedig doenlijk vervangen morden door verpleegsters. Evenals bij onze bezoeken in het Division- en Mac Kinley Hospital viel bij de bezichtiging van het Marinehospitaal de buitengewone tegemoetkoming, hulpvaardigheid en instruc tieve verklaring gedurende de rondleiding door den Chef, Majoor Stead, met zijnen ondergeschikten Staf van Offïc v. Gezd. niet anders dan in hooge mate te roemen. 's Namiddags te 8 uur, werd na een koude lunch de terug vaart naar Manila aanvaard.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 24