50 Regiment en nam deel aan den aanval. Vóór den aanval waren 's vijands stellingen verkend door alle officieren, die daardoor volledig op de hoogte waren. Het succes der Brigade mag aan die verkenning worden toegeschreven. Het was dezen nacht mooie maneschijn wat wel niet in het voordeel van den nachtaanval was, maar toch ten goede kwam aan vlug voor uitkomen door het terrein en aan ordelijk marcheeren. De afdeelingen bereikten alle zonder fout het aangegeven doel. Ongeveer met het aanbreken van den dag openden 4 stukken van den vijand op den heuvel Oost van Jikö het vuur op de Brigade en tegelijkertijd werd deze onder vuur genomen dooi de vijandelijke Artillerie bij Daiampei, terwijl een deel der vijandelijke Infanterie op den heuvel Zuid van Jikö eveneens het vuur opende. Onze bergbatterij veranderde nu op last van den Divisie Commandant van stelling naar de Westzijde van het zadel Noord van Kökako en nam de vijandelijke Artillerie Oost van Jikd onder vuur. Het 2de Regiment Veld-Artillerie opende indirect vuur op vijandelijke Infanterie op den heuvel Noord van Kuchdrei ten 8 ure v.m. De vijand verdween hierop spoedig en onze Artillerie staakte haar vuur. Sedert het aanbreken van den dag trok de vijand terug in de richting Ampei langs den weg Kuchdrei-Sankashi, waarlangs de 12de Divisie voorttrok. Op den heuvel 2000 M. West van Kökako bood de vijand heftigen tegenstand; hij nam daar in getalsterkte toe en het scheen alsof hij tot den tegenaanval wilde overgaan. Het 1ste Bataljon 29ste Regiment deed een vergeefschen aanval op die stelling; het moeielijke terrein belette den Regi ments Commandant dit Bataljon te steunen. Die toestand duurde voort tot 9 uur v. m., toen echter deed de Brigade Commandant, die zich dicht bij onze Artillerie Noord van Kökako bevond en den toestand overzag, een deel der bergartillerie het vuur op vorenbedoelde vijandelijke stelling openen; 1 sectie der batterij nam daartoe stelling bij het Oost uiteinde van Kökako en opende ten 10.15 v.m. haar vuur. Tezelfdertijd deed een deel van het 80ste Regiment Infanterie Reserve der Divisie) een aanval op den heuvel West van Kökako.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 252