21 Bezoek aan Baguio (Benguet Mountains). De naam Baguio beteekent in de taal der oorspronkelijke bergbewoners, de Igorottes, hetzelfde als typhoon, dus orkaan- wind. Baguio zal meer en meer de zomerresidentie worden van Manila. Het plateau zelf ligt 4800 voet hoog, de hoogste bergtop in de buurt is 7500 voet. De reis daarheen werd den 12en Maart 's avonds te 10 uur aangevangen per trein, die 's morgens te 63/4 u. aankwam in het 150 mijl verder gelegen Camp I. Hier stapten wij in gereedstaande auto's, die ons na een rit van 33 K.M, langs een grillig kronkelen den bergweg met ontelbare houten en eenige ijzeren bruggen en schitterende bergpanorama's, in 2 uur naar Baguio brachten, 4800 voet hoog gelegen met een heerlijk frisch bergklimaat. De Benguet road, heeft thans reeds 5 millioen (l f 1,25) gekosc, doch af en toe heeft hij nogal te lijden van de heftige typhoons en de daarmede vergezeld gaande zwaren regenval, zoodat geheele stukken dan worden weggespoeld. Overal ziet men in dit berglandschap hooge, grove dennen. De gemiddelde minimum en maximum dagtempera turen varieerden gedurende een observatietijd van 8 jaar van 61,7 77,9 Fahrenheit; het absoluut minimum gemeten op 2,4 M. boven den beganen grond is 37,4 Fahrenheit geweest, het maximum 84,7 F.; op den grond zelf vriest het wel eens. De regentijd valt tusschen Mei en November; de natste maand is Augustus met soms 990 m.M; de totale regenval bedraagt 3711 m.M. per jaar. Sedert een klein aantal jaren, zeven, zijn de Amerikanen thans bezig van Baguio een bergsanatorium te maken, waar niet alleen genezing gezocht wordt' voor verschillende zieken en reconvalescenten, doch waar ook gouvernementsambtenaren en andere personen gedurende den warmen tijd te Manila heengaan om hetzij van hun verlof te genieten, hetzij in hunne gouvernementsbetrekking in een koel klimaat werkzaam te zijn. Zoo zijn voor deze gouvernementsambtenaren thans groote, tijdelijke gebouwen geplaatst, later door definitieve te ver vangen, waarin de bureaux voor het civiel bestuur zijn ondergebracht. De bedoeling van het gouvernement is, dat gedurende de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 25