drie heete maanden te Manila de ambtenaren, die aldaar ge mist kunnen wordeD, naar Baguio gaan, daar in die gebouwen hunne gewone bureauwerkzaamheden verrichten, terwijl een groot afzonderlijk gebouw daarenboven is opgezet, waar deze ambtenaren verblijven en hunne maaltijden gebruiken. Yoor amusementen is volop gezorgd, alle mogelijke sport kan daar uitgeoefend wordende verschillende daarvoor bestemde terreinen waren reeds gereed. De officieren en ambtenaren hebben elk jaar recht op een maand binnenlandsch verlof; zooveel mogelijk wordt er steeds van hoogerhand bij hen op aangedrongen om van dat recht gebruik te maken zij begeven zich dan met vrouw en kin deren naar Baguio en logeeren in dubbele officierstenten (zie bijlagen 6 en 7) waarin een voorgalerij en slaap-verblijfkamers aanwezig zijn. Deze tenten, waarvan ik er een zestiental telde, staan in het militaire gedeelte, het zoogenaamde Camp John Hay. De Amerikaan gaat van het gezonde en praktische beginsel uit, dat elk gouvernementsambtenaar, die gedurende een jaar in de tropische hitte gewerkt heeft, recht moet hebben op eenigen tijd verlof, teneinde frissche krachten voor het volgend jaar op te doen. Kan de ambtenaar zijn maand verlof niet nemen, dan mag hij deze in reserve hou den en heeft dan het volgend jaar recht op 2 maanden en zoo tot maximum 4 maanden. De officieren zelf blijven 2 jaar, hoogstens 21/i jaar te Manilaook de Europeesche troepenmacht gaat na een dergelijk kort verblijf naar Amerika terug, om na eene afwezigheid van wisselenden duur, veelal 5 jaar, weder naar de Philippijnen terug te keeren. Dit verlofsysteem om de werkkracht der Europeesche ambtenaren te sparen en te behouden verdient alle aandacht. Een merkwaardig type vormen de oorspronkelijke bewoners dezer streken, de zoogenaamde Igorottes, waarvan twee stam men bestaan, één goedaardig gedeelte en één bekend als beruchte koppensnellers. Hunne vleeschvoeding bestaat groo- tendeels uit hondenvleeschgeregeld, vooral Zondags, wor den er hondenmarkten gehouden, waar soms 5 a 600 honden per dag verhandeld worden om later genuttigd te worden. Wij bezochten te Baguio een klein, doch net en griefelijk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 26