- 28 ingericht civiel hospitaal en daarna het militaire, dat ook betrekkelijk geringen omvang had. Toch was alles electrisch verlicht. Het drinkwater is prachtig, zuiver bronwater; de verwarming geschiedt in schouwen, waar pitch-pine (dennenhout) gebrand werd. Het trok mijne aandacht dat de directeur van binnenlandsch bestuur mij mededeelde, dat zelfs lijders aan amoebendysenterie naar boven gezonden wer den en te Baguio volmaakt herstelden, hij zelf was daarvan een sprekend voorbeeld. Binnenkort zal Baguio door eene electrische baan met het laagland verbonden worden, zoodat daardoor eene veel ge riefelijker en sneller communicatie ontstaat. Het transport der gouvernementsgoederen geschiedt thans in wagens door 4 muildieren voortgetrokken, die 1 dag noodig hebben om van Camp I Baguio te bereiken. Ons verblijf alhier duurde in verband met de laatste zittingen van het congres tot 14 Maart; wij vertrokken dien dag 's namiddags te 4 uur van dit bergstation en waren 's nachts te 2J uur weder te Manila terug. Militair Hospitaal te Hong-Kong. Van ons verblijf te Hong-Koug op onze terugreis maakte ik nog gebruik om het Militair-Hospitaal aldaar te gaan be zichtigen. Deze ziekeninrichting, van steen drie verdiepingen hoog opgetrokken met een centraal deel en twee zijvleugels, staat op circa 4 a 500 voet boven den zeespiegel tegen eene berghelling aan en is pas 5 a 6 jaar oud. Op den beganen grond bevinden zich in het centrale deel de bureaux, het vertrek van den Overste, Chef der inrichting, een klein labo ratorium, waarin de onderzoekingen voor het hospitaal en den sa- niteitsdienst dezer Engelsche bezitting gedaan worden door een dirigd. offic. v. gez. 2e kl., die speciaal daarmede belast is, tevens met het aanleggen van bacteriologische culturen, vervolgens ook de jongere offic. v. gez. te onderwijzen in de dagelijks toe te passen geneeskundige onderzoekingsmethoden. Naast dit la boratorium bevond zich een Röntgen-installatie. Gelijkvloers bevinden zich rechts en links ruime, goed geventileerde en

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 27