24 - verlichte ziekenzalen, waarvan één zeer groote zaal uitslui tend voor malaria-lijders bestemd is. Op de le verdieping bevond zich één operatiekamer, waarin alle operaties en verbandleggingen plaats grijpen; ze was nog al volgepropt met kastjes, tafeltjes, flesschen enz., zoodat ze mijns inziens niet geschikt scheen voor een aseptisch operatievertrek. De verschillende ziekenzalen, met vloeren van bruin teakhout, zagen er zindelijk uit; overal waren groote electrische fans aangebracht; elk bed, met staalveeren onderlaag, had zijn muskietentuleklamboe, paardenharen ma tras, wit laken en deken; 6lke lijder had een kastje voor opbewaring van eigendommen. Yan de hospitaalkleeding bestonden twee soortenéén voor den zomer- en één voor den wintertijd; van elke soort had men weder drie verschillende grootten. De verwarming geschiedt door schouwen met brandhout. Er was een afzonderlijk zaaltje met prachtig uitzicht over de Hong-Kong haven en ruime voorgalerij, waar dag en nacht tuberculoselijders in de open lucht verblijf hielden; met krib en al worden deze patiënten buiten gezet. De officiers- afdeeling was door verschuifbare hanggordijnen aan vóór en zijzijden der kribben in even zoovele kamertjes te verande ren. Vrouwen en kinderen worden in dit hospitaal niet opge nomen, doch gaan naar de civiele „Victoria-ziekeninrichting," waarmede dan nader de verpleegkosten verrekend worden. Eene afzonderlijke besmettelijke afdeeling is er niet; komen infectieuse militaire lijders voor, dan worden ze in enkele isoleerkamertjes ondergebracht. Een afzonderlijke getraliede ziekenzaal bestond voor zieke gestrafte militairen. Chirurgische, interne en venerische patiënten liggen gescheiden; de hospi taalkleeding voor de M. V. lijders is afzonderlijk gemerkt. Voor de behandeling der M. V. lijders, in het bijzonder der urethritis patiënten, is een afzonderlijk vertrek aanwezig, waarin irrigatoren op verschillende hoogten geplaatst zijn. Ik zag geen afzonderlijke vertrekken voor oog-, neus-, keel-, en tandbehandeling. Eene lift was aanwezig, doch te klein gebouwd, zoodat ze niet voor ziekentransport gebruikt kon worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 28