16 Bangli het terrein waarin het noordelijkste gedeelte der lei dingen is gelegen, in 1900 op Gianjar was veroverd. Bij de grensregelingen (contracten van 2 Maart 1902 met Bangli en 7 October 1902 met Kloengkoeng), bekrachtigd den 12den Apiil 1903, was de instandhouding der irrigatiewerken ten behoeve van Gianjar verzekerd, en zelfs ten aanzien van Bangli vastgesteld, dat het door dat landschap in 1900 op Gianjar veroverde terrein, hierboven bedoeld, weder bij dit rijkje zou gevoegd worden, wanneer het bezit daarvan door Bangli mocht blijken schadelijk te zijn voor de irrigatie van de ten zuiden daarvan gelegen, tot Gianjar behoorende, sawah-vlakten. Zoodia bericht omtrent bovengenoemde onregelmatigheden was ontvangen, werd de radja van Bangli dan ook onmiddellijk op de uit het contract voortvloeiende verplichtingen gewezen en, daar overtuigend gebleken was dat de vernielingen op moedwillige wijze door Bangliërs hadden plaats gehad en zelfs enkelen van hen verklaard hadden op last van hunnen vorst gehandeld te hebben, werd van dezen gevorderd de leidingen onverwijld te doen herstellen, terwijl hij verantwoordelijk ge steld werd voor de geleden en nog te lijden schade. Ook aan den Déwa Agoeng werd, op grond van het met hem gesloten contract, opheldering gevraagd aangaande de gecon stateerde vernielingen op Kloengkoengsch gebied, in 't bijzon der omtrent die van de Pedjengleiding. Hij beweerde, dat men hem in lampaksiring niet had kunnen mededeelen welke de- salieden aan de beschadiging schuld hadden, welk antwoord den Resident aanleiding gaf, het instellen van een nader on derzoek ter zake van hem te vorderen. Alsof Bangli het gouvernement nog meer wilde tarten, werd, wederom op last van den radja, den 24sten Maart een inval gedaan in Karangasemsch gebied, aldaar een Koeboe over rompeld, het huisraad vernield, de woning in brand gestoken en de eigenaar met een gedeelte van zijn vee gevankelijk medegevoerd. Uit het gehouden onderzoek bleek, dat de reden van den inval gezocht moest worden in een grensgeschil tusschen Bangli en Karangasem, betreffende een 1000 Meter breede strook grond, gelegen in de nabijheid van de desa Gianjar. In Februari 1906 had ter zake eene samenkomst tusschen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 336