19 nan zijnen onderhoorigen handel te drijven met Boeleleng, aan welk verbod echter niet streng de hand gehouden werd. De vorst van Bangli beantwoordde de hem gedane mededee- ling omtrent de afsluiting van Tabanan, met een verzoek om ingelicht te worden aangaande de redenen, die de Regeering tot het treffen van dezen maatregel hadden genoopt. Daar de loop, dien de gebeurtenissen op Bali namen, de waar schijnlijkheid meer en meer deed toenemen, dat wij in de naas te toekomst aldaar tot eene gewapende interventie zouden wor den gedwongen, en de Regeering het geraden achtte op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, werd in het begin van de maand April 1906 het Legerbestuur uitgenoodigd, alles voor eene eventueele expeditie naar dat eiland in gereedheid te bren gen. Tevens werd machtiging verleend om een Stafofficier daarheen te zenden, voor het verzamelen van gegevens van mi litairen aard. Hiervoor werd aangewezen de Kapitein van den Generalen Staf S. H. Schutstal van Woudenbergdie in dezelfde maand zijne taak aldaar aanvaardde. Den 30sten Mei 1906 ontving de Resident te Singaradja be richt, dat de Boegineezen, gevestigd op het tot Badoeng be- hoorende eiland Serangan, eenstemmig besloten hadden om zich aan de zijde van het gouvernement te scharen, wanneer even tueel eene militaire expeditie mocht worden uitgezonden. Ver der dat de vorst van Badoeng, nadat dit besluit te zijner ken nis was gekomen, de eilandbewoners had bevolen hunne vrou wen en kinderen naar de hoofdplaats over te brengen, welke lastgeving was beantwoord met de mededeeling, dat men lie ver echtgenoote en kroost om het leven zou brengen, dan ge volg te geven aan 's vorsten bevel. Bevreesd zijnde voor de gevolgen hunner handeling hadden deze lieden zich gewend tot den commandant van het blokkee- rende oorlogsschip, met het verzoek de hulp en de bescherming van de marine te mogen inroepen, voor het geval eene mogelijke wraak oefening van de zijde van het zelfbestuur mocht plaatshebben. Aan dit verzoek werd in zooverre voldaan, dat de comman

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 339