20 dant van Kr. Ms. Plores werd gemachtigd om de behulpzame hand te bieden bij het in veiligheid brengen van vrouwen en kinderen, ingeval hij hiertoe door de Boegineesche bevolking werd aangezocht, doch tevens werd hem medegedeeld, dat al leen dan tot wapengeweld mocht worden overgegaan, wanneer tijdens het verleenen van evenbedoelde hulp op onze sloepen of manschappen gevuurd dan wel op andere wijze daartegen vijandelijkheden mochten worden gepleegd. In de maand Juni had clandestiene invoer in Badoeng en Tabanan plaats via de Kloengkoengsche enclaves Abean Semal en Sibang. De smokkelaars werden geëscorteerd door lieden met geweren bewapend, waartegen de inlandsche politie machteloos was en waardoor het bewijs werd geleverd, dat men steeds openlijker van de vijandige houding jegens het gouvernement durfde laten blijken. Wel werd ongeveer terzelfder tijd, namens den Déwa Agoeng gerapporteerd, dat de beschadiging van de Pedjengleiding door zijne bemiddeling was hersteld, doch een nader ingesteld plaatselijk onderzoek bracht de onjuistheid dezer mededeeling aan het licht. In Tabanan en Bangli werd de bevolking, op last van de vorsten, van blanke wapenen voorzien en werden de aanwezige geweren aan de verschillende desa's uitgereikt. De geruchten omtrent voorgenomen invallen in Boeleleng en Gianjar namen ook om dezen tijd vasteren vorm aan en toen in het begin van Juni 1906 den Resident een uit Boeleleng afkomstigen, dpor toevallige omstandigheden onderschepten, brief werd in handen gesteld, waarin de vorst van Badoeng werd uitgenoodigd spoedig naar Singaradja op i e rukken zoolang daar nog geen troepen aanwezig waren, en waarbij de verze kering werd gegeven, dat een dergelijke onderneming op den bijval van het meerendeel der Boelelengscne hoofden kon rekenen, deed deze bewindsman aan de Regeering het voorstel, om tijdelijk een troepenafdeeling in Boeleleng te legeren, ten einde van de uitvoering van eventueele plannen tot schending van ons ge bied te doen afzien, of indien daartoe niettemin mocht worden overgegaan, hiertegen krachtig te kunnen optreden. Ingevolge dit verzoek werd eene gemengde veldcompagnie van het 1ste Depot bataljon te Buitenzorg naar Bali gedirigeerd. Zij.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 340