als voor de expeditie naar Zuid-West-Celebes was bepaald, ter wijl ten slotte een paar schepen beschikbaar dienden te zijn voor het onderhouden van de gemeenschap met de residentie hoofdplaats Boeleleng,. waar reeds eene observatiecompagnie werd gelegerd, en met Soerabaja, van welke laatste plaats de aanvul lingen moesten komen en waarheen de evacuatiën dienden te geschieden. Spoedig kwamen de voorstellen binnen omtrent de samen stelling der expeditionnaire land- en zeemacht. In bijlage II is de eerste wapens- en dienstgewijze aangegeven, zooals die na schriftelijk en mondeling overleg werd vastgesteld. Tot toelichting daarvan, moge het volgende worden vermeld. Den bevelhebber, wien ook het commando der expedition naire zeemacht werd opgedragen, werd nevens een officier van de landmacht ook een luitenant ter zee als adjudant toegevoegd. Dit laatste geschiedde om ten allen tijde deskundige voorlich ting omtrent nautische aangelegenheden te kunnen inwinnen en voorts om het uitvaardigen en overbrengen van bevelen aan de zeemacht te vergemakkelijken. Verder werden aan den Staf der expeditie toegevoegd een auditeur-militair ten behoeve van den op te richten krijgsraad te velde, en een commies der posterijen en telegraphie, die met het beheer van het veldpostkantoor zou worden belast. Twee dagen vóór het vertrek der krijgsmacht werden daar bij nog ingedeeld een veldprediker en een aalmoezenier. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om per compagnie Infanterie in te deelen 25 dwangarbeiders, en wel: voor het kookgereedschap, de sein- en verlichtingsmiddelen - 8 voor 6 tandoes15 voor het archief 2 en bovendien per bataljonsstaf 2 voor het korpsarchief. Om zoo economisch mogelijk te werk te gaan met de draag krachten, aangezien het aantal beschikbare gestraften beperkt was, werd bepaald, dat wanneer het archief zou moeten wor den medegevoerd daarvoor transportmiddelen uit den algemeenen trein zouden worden beschikbaar gesteld en verder dat van de seinmiddelen alleen de seinvlaggen zouden medegevoerd worden. Daar bovendien aan de troepen het nieuwmodel kookgereed- 24

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 344