25 schap uitgereikt werd, en voor het vervoer hiervan minder dragers noodig waren, kon het aantal dwangarbeiders per com pagnie teruggebracht worden tot 20, dus 80 per bataljon infanterie. Het detachement cavalerie, oorspronkelijk vastgesteld op 26 ruiters, werd nader bepaald op een volledig peloton van 33 ruiters. Yan de toevoeging van afzonderlijke ordonnansen werd afgezien. Voor de uitoefening van den veterinairen dienst bij de expe ditie, werd het voldoende geacht een voor dien werkkring op geleiden korporaal bij het peloton cavalerie in te deelen. Aangezien blijkens inlichtingen verkregen van den te Bali bescheiden kapitein van den Generalen Staf, het gras in de zuidelijke landschappen van dat eiland schaarsch was, was door het Legerbestuur zijn oordeel ingewonnen, omtrent eene mo gelijke vervanging van de aan de expeditie toe te voegen cavalerieafdeeling door wielrijders. Hoewel het advies van dien Stafkapitein ter zake gunstig luidde, werd het, ook na bestu deering van de inmiddels verkregen nadere gegevens omtrent den toestand der wegen op Bali, en gelet op de talrijk voor komende niet overbrugde terreininzinkingen, die een ernstig beletsel voor de beweging van wielrijders zouden opleveren, niet raadzaam geacht tot bovenbedoelde vervanging te besluiten. De hiervoorvermelde omstandigheid wat betreft de voorziening van groen voeder voor de dieren leidde er eveneens toe, om het aantal officiers- en troepenpaarden bij de expeditionnaire artillerie, tot het hoogst noodzakelijke te beperken. Voor het vervoer van de bij dit wapen ingedeelde houwitsers meende men aanvankelijk Balische trekossen te bestemmen. Daar deze dieren echter uitsluitend gebezigd worden bij het beploegen van het land, en men de zekerheid miste dat zij geschikt zouden zijn voor het trekken van voertuigen en ka nonnen, werd in beginsel besloten hiervoor eventueel dwangar beiders aan te wijzen, of vrije koelies in te huren. Proeven te Soerabaja gehouden hadden uitgewezen, dat op goede wegen, een twintigtal koelies voldoende was om de vuurmonden te verplaatsen. Waren aanvankelijk slechts twee sectiën genietroepen voor de expeditie aangewezen, de overweging, dat de Balische wonin gen voor troepenlogies minder geschikt waren en dus meermalen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 345