35 - naar Dénpasar voor te bereiden door een van de schepen en door de houwitserbatterij af te geven geschutvuur, welk bom bardement, naar gelang van de omstandigheden, gedurende twee a vier dagen zou worden volgehouden. Het oprukken zelt diende te geschieden van die zijde, welke een min of meer omvattend aangrijpen van de poeri's zou be gunstigen, den verdediger van zijn natuurlijken terugtochtsweg in de richting van Tabanan zou afdringen, terwijl tevens onder steuning door artillerievuur van de schepen en houwitsers, zoo mogelijk tot het laatst, moest verzekerd blijven. Aan deze eischen zou in het geheel niet worden voldaan door een recht- streekschen aanval op de kampongstrook Tg. Boengkak Pisah- Kiandis, waaraan verder het nadeel verbonden was, dat men een uitgestrekt moeilijk te doorschrijden kampongcomplex had te doorloopen, alvorens de poeri's te bereiken en dat men tijdens het oprukken bovendien voortdurend op de flank bedreigd en beschoten kon worden van uit kg. Késiman. Er bleef dus slechts de keuze tusschen een aanval van uit het Zuiden, dan wel van uit het Hoorden. Van uit het Zuiden oprukkende, over Pandjer Sésetan had men, om Dénpasar te bereiken, een uitgestrekt, open aanvals- terrein te doorloopen, terwijl men, bij het naderen van den rand van Dénpasar, een afzonderlijken troep zou moeten bestemmen om de kampongstrook Tandjoeng BoengkakBengkel te bezetten, ten einde te voorkomen dat van daar de aanvallende troepen in flank en rug zouden worden beschoten. Voorts zou men bij het oprukken tegen en c. q. omvatten van de poeri Dénpasar, min of meer bedreigd zijn door de in en nabij de poeri Pametjoetan opgestelde verdedigers. Werd van uit het Noorden de opmarsch naar Dénpasar on dernomen, dan moest men zich in de eerste plaats tegen Ké siman wenden, dat vermoedelijk zou worden verdedigd. Maar eenmaal deze kampong in ons bezit zijnde, kon gedekt opgerukt worden tot in de nabijheid van de hoofdplaats en verder de poeri aangevallen worden van eene zijde, die, voor eene moge lijke ontvluchting van den vorst, als de minst gunstige was te beschouwen. Het artillerievuur zou gedurende dezen opmarsch zonder

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 355