- 36 bezwaar kunnen voortgezet worden op de hoofdplaats, terwijl eindelijk mocht worden verwacht, dat de bezetting van Késiman, van oudsher de zetel van een der landsvorsten, niet nalaten zou invloed uit te oefenen op het moreel der verdedigers van de hoofdplaats. In beginsel werd om deze redenen dan ook besloten, om over Késiman tegen Dénpasar op te rukken, tenzij omstandigheden op dat oogenblik nog niet te voorzien, dan wel de resultaten van de nader uit te voeren verkenningen tot wijziging van dit plan mochten nopen. De verdere handelingen na de bezetting van de hoofdplaats van Badoeng waren van zooveel wisselvallige factoren afhan kelijk, dat daaromtrent te voren niets met eenige zekerheid was te bepalen. Verloop der Expeditie. 10 13 Sept. Den lOden September was de expeditionnaire zeemacht ter reede Sanoer vereenigd, met uitzondering van Hr. Ms. Koetei, die den volgenden dag aldaar aankwam met het ma gazijnsschip „Bromo" op sleeptouw, kort daarop gevolgd door de gouvernementsstoomers „Fazant" en „Tegal." De transportschepen arriveerden den 12den September ach tereenvolgens tusschen half vier en negen uur 's namiddags. Dien dag stond de zee hol en was er veel branding op de kust, eene landing ware toen onmogelijk geweest. Ten 4.30 uur n m. werd eene bespreking gehouden tusschen den Regeeringscommissaris, den Bevelhebber en den Comman dant der expeditionnaire Zeemacht, waarin werd besloten nog denzelfden avond het ultimatum aan de vorsten van Badoeng en Tabanan te doen overhandigen en eerstgenoemden voor de beantwoording 24 uren, laatstgenoemden 2 x 24 uren tijd te geven. Bij wijze van demonstratie tegen Kloengkoeng zou den volgenden ochtend de transportvloot, met uitzondering van het s.s. „Both, naar Lebih verstoomen, aldaar de bezettingscom pagnie bestemd voor Gianjar aan wal zetten en in den avond van dien dag wederom terugkeeren naar Sanoer, alwaar de oorlogsschepen zouden blijven liggen met het oog op de door hen reeds verrichte peilingen voor het op Dénpasar af te ge ven geschutvuur.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 356