40 hadden ten doel, de te betrekken bivakplaats en de onmiddellijke omgeving daarvan te verkennen. Ten 10 u. v.m. trokken, op last van den Bevelhebber, de troepen van het 1ste échelon terug naar den N. O. hoek van Sanoer (Chineesch erf) met achterlating van één compagnie, die op 100 M. ten Noorden van den N.W. hoek van Sanoer met het front naar het W. in stelling bleef liggen, en eene marine- landingsdivisie, die met het front naar het Noorden, de vlakte naar de zijde van Késiman-Tangtoe waarnam. Eerstbedoelde compagnie was opgesteld op een hoogterug, die het omringende terrein beheerschte, laatstgenoemde bij een diepe terreininzin king 300 M. ten N. van het landingspunt. Inmiddels was de ruimte verkend, die voor het inrichten van een bivak in aanmerking kon komen. Dadelijk bleek, dat hiervoor Pabean Sanoer alleen onvoldoende was, waarom besloten werd behalve deze kampong ook het Chineesche erf in het N. O. gedeelte van Sanoer voor legering der troepen te benutten. De putten bleken onvoldoende water te bevattenalle water- leidingen waren diep ingesneden, doch droog. Alleen ten W. van Sanoer werd in de daar aanwezige leiding eenig water aangetroffen, echter ontoereikend voor de behoefte. Aan den Intendant werd daarom opgedragen het noodige drinkwater te doen ontschepen van de Bromo, terwijl aan den commandant der scheepsmacht verzocht werd bij de waterverstrekking aan de troepen de behulpzame hand te willen bieden. In verband e chter met de groote bedrijvigheid noodig bij de ontscheping, kon eerst om 7 uur n.m. de water verdeeling aan de troepen geschieden. De groote hoeveelheid klappers in de bivaks aan wezig vergoedde echter eenigszins het gebrek aan water. Kook water was op den dag der landing niet benoodigd, aangezien met den Hoofdagent der PaketvaartMij. was overeengekomen, dat de troepen dien dag nog gevoed zouden worden door de zorg van de commandanten der transportschepen. Aan de genie werd opgedragen onverwijld een nortonput te boren. De troepen en magazijnen werden over de bivaks als volgt verdeeld. Te Pabean Sanoer werden onder dak gebracht het

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 360