41 20ste Bataljon infanterie, de Artillerie met haar materieel, een sectie genietroepen en het veldpark der genie, de Intendance met hare stapelmagazijnen en de veldrustkamer, terwijl de overige troepen enz. te Sanoer werden gelegerd, zooals is aan gegeven op de onder de bijlagen opgenomen schets (bijlage XII). Begunstigd door kalme zee werd de ontscheping den ge- heelen dag voortgezet, zoodat tegen het vallen van den avond alle ingehuurde transportschepen konden worden afgedankt, met uitzondering van de „de Klerk", die naar Boeleleng werd ge zonden om den paardentrein af te halen. In den loop van den dag was den commandant der expeai- tionnaire zeemacht opgedragen, om van tijd tot tijd het kam pongcomplex Dénpasar onder vuur te nemen. Van spionnen, uitgezonden om de trefpunten der granaten waar te nemen, werd ten 2 uur n. m. bericht ontvangen, dat eene groote macht Badoengers zich verzamelde in de kampongs Klandis en Bengkel. Hierop werd, onder mededeeling van het vernomene aan de veiligheidstroepen opgedragen, om bij een mogelijken aanval in stelling te blijven. Korten tijd nadat het grootste gedeelte der troepen geland was, meldde zich het hoofd van Sanoer, en later op den dag dat van Abean Timboel bij den bevelhebber. Aan beiden werd opgedragen de in hunne kampongs aanwezige vuurwapenen in te leveren. Eerstgenoemde gaf hieraan den volgenden morgen gevolg, door een twintigtal geweren over te geven. Tevens deelde hij mede bevreesd te zijn voor een aanval van de zijde der bewoners van de hoofdplaats, en verder dat het zuidelijk ste deel van Sanoer onder een poenggawa stond, die het vor- stenbestuur genegen was. In den namiddag van den dag waarop de landing plaats had, kwam de in Ketewel verzamelde trein, bestaande uit 400 dra gers en 50 draagpaarden over land langs het zeestrand op de landingsplaats aan. Zij bewezen reeds dadelijk zeer goede diensten bij het bergen van de ontscheepte materialen en levens middelen. Daar voor hen geen logiesruimte kon worden ingericht keerden zij des avonds op dezelfde wijze naar Gianjar terug- Onmiddellijk nadat het materieel ontscheept was, hielden de genietroepen zich onledig met den aanleg eener decauvillebaan

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 361