54 - van Oost naar West doorsnijdt, tegen de poeri op te rukken, terwijl de artillerie en de reserve dien hoofdweg zouden volgen, de cavalerie de linkerflank der voorste troepen zou dekken. Bij de uitvoering van dit bevel, werden in het zeer bedekte kampongterrein nog eenige vijanden neergelegd en bleek de kampong veel uitgestrekter te zijn dan de kaart deed vermoe den, zoodat om 12 uur 50 m. n.m. bedoelde hoofdweg nog niet was bereikt. Daar het der cavalerie, onder deze omstandigheden niet mogelijk was aan de verstrekte opdracht te voldoen, werd haar opgedragen den Trein tegemoet te gaan en dezen te geleiden. Inmiddels rapporteerde de commadant van het 11e Bataljon in het murencomplex het verband met zijne oorspronkelijk op den linkeroever der T. Ajoeng geageerd hebbende compagnieën te hebben verloren en dit niet weer te kunnen herstellen. Terwijl voortgerukt werd, om eindelijk op den hoofdweg te geraken, werd een peloton van een dier compagnieën ontmoet, dat belast was met het overbrengen van het bericht, dat bedoelde afdeelingen reeds voor de poeri waren verzameld. Werd aanvankelijk vermoed, dat deze mededeeling op eene vergissing berustte, later bleek zij juist te zijn. Beide com pagnieën waren, nadat de korpsen in den Oostrand van Kesiman waren verdwenen, de T. Ajoeng overgetrokken, en na vrucnte- looze pogingen in het werk gesteld te hebben om in het muren- complex de verbinding weder te herstellen, in de richting van de poeri opgerukt, welke niet verdedigd werd. Bij den verderen opmarsch door de kampong onderwierp zich de bevolking allerwege en bood klappers aan. Zij beweerde door afgezanten van den vorst te zijn gedwongen met deze aan het verzet tegen onze troepen deel te nemen. Ten 2 uur 30 m. n. m. waren de ageerende troepen bij de poeri vereenigd, waarna in en om dit verblijf het bivak betrok ken werd. De trein kwam aldaar om 5 uur 30 m. n. m. aan. Zij was, evenals de cavalerie toen deze zich naar Sanoer begaf, bij haren opmarsch uit het terrein nabij Kg. Pisah beschoten geworden, doch door de doeltreffende maatregelen van de dek king en het toezichtvoerend personeel leidde dit niet tot ver warring in den ingehuurden paardentrein, die dien dag voor

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 374