Bovendien waren thans bij elk bataljon twee minderen dei- vestingartillerie en vijf dwangarbeiders voorzien van handgra naten ingedeeld, de eerste om deze projectielen eventueel te werpen in verdedigd wordende gebouwen, de laatsten uitsluitend voor het vervoer daarvan. Het meerendeel der Atjehsche ge straften bood zich geheel vrijwillig voor het verrichten dei- gevaarlijkste diensten aan. Korten tijd nadat het diepe ravijn der Toekad Kesiman was overschreden, boog de cavalerie, bij een minder dicht gedeelte van de kampong, Zuidwaarts uit de colonne en begon zij hare beveiligende taak op de linkerflank der gevechtslinie. Nabij den westelijken rand van kg. Semeta werden het lSe en 11e bataljon, op de voorgeschreven wijze, aan weerzijden van den weg geformeerd, terwijl de artillerie met hare bedek king 1 peloton van het 11e bataljon, tusschen beide korpsen in, den weg volgde. Van den vijand werd niets bespeurd, behalve een enkele lans drager, die gezeten op een terreinverheffing halverwege de kam pongs Semeta en Denpasar, rustig de ontwikkeling der troepen gadesloeg. Zijn wapen, waaraan het oorlogsteeken der Baliërs was bevestigd, hield hij in de hand, doch hij maakte geen aan stalten om zich tegen de oprukkende troepen te weer te stellen. Klaarblijkelijk was het een slaaf, daar geplaatst om aan de vijan den, verscholen in de sawah aan gene zijde van den terreinrug, onze bewegingen en nadering te melden. Zoodra de voorste troepen bedoelden rug hadden bereikt werden zij begroet met geweer-en lillavuur afgegeven uit meerdere op stellingen in den Oostrand van Dènpasar, terwijl op verschillende punten, tal van lansdragenden op hen instormden. Slechts aan enkelen gelukte het, langs den weg, door te dringen tot aan de plaats waar de artillerie zich onledig hield met het ineenzetten der stukken om 's vijands vuur te kunnen beantwoorden. Een deel van de dwangarbeiders tot deze afdeeling behoorende, zocht een goed heenkomende aanvallers werden door de infanterie bedekking van de artillerie neergelegd, vóórdat het hun gelukt was ons verliezen toe te brengen. Nadat gedurende korten tijd 's vijands vuur was beantwoord en groötendeels tot zwijgen gebracht, rukte de aanvalslinie, opgelost

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 377