66 Dènpasar werd ontboden. Aan ongeveer 300 gewonden kon op deze wijze geneeskundige hulp worden verleend. De lijken der gevallen vorsten werden aan de bevolking over gegeven en door deze op plechtige wijze verbrand. Het begraven van de overige gevallenen werd den bewoners der hoofdplaats tot plicht gesteld. Na den val van Dènpasar moest beslist worden, of onmid dellijk de actie naar Tabanan zou wordenjovergebracht, dan wel of hiermede zou gewacht worden, totdat de verschillende deelen van Badoeng door de troepen bezocht, de vuurwapenen ingenomen zouden zijn en het bestuur in£dat landschap voor- loopig zou zijn geregeld. In overleg met den Regeeringscommissaris werd tot dit laatste besloten, waarbij o. m. de overweging gold, dat op deze wijze den vorst van eerstgenoemd rijkje gelegenheid werd geschonken om rijpelijk over de thans door hem te volgen gedragslijn na te denken, waardoor wellicht eene herhaling van het gebeurde in Dènpasar zou kunnen worden voorkomen. Ingevolge dit besluit werd tusschen 22 en 26 September het landschap Badoeng in alle richtingen door patrouilles door kruist, waarbij de bevolking allerwege op ondubbelzinnige wijze van hare vredelievende gezindheid deed blijken, door de troepen te onthalen en deze alle mogelijke medewerking te verleenen. Overal werd opgemerkt, dat de gewone werkzaamheden, zoo zij al gestoord waren geweest, weder waren hervat; nabij de bivaks verrezen druk bezochte pasars, alwaar de producten van het land, ook door vrouwen en kinderen te koop werden aan geboden. Aan bovengenoemde patrouilletochten namen eveneens deel de bezetting van het strandbivak, en de niet gedebarkeerde landingsdivisiën van de vloot. Deze laatsten maakten o.a. een marsch over het Zuidelijke schiereiland, waartoe om 8 uur 30' v.m. bij Benoa werd geland. Na een zeer inspannenden tocht werd van hier om 3 uur 30' n.m. kampong Djimbaran bereikt, en verder langs een goeden weg in één uur tijds naar Toeban gemarcheerd, alwaar de troep weder embarkeerde. Hiervoor moest over een afstand van ongeveer 1 K.M. door den modder

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 386