67 worden gewaad. Eene andere afdeeling marinesoldaten door liep denzelfden dag in drie uren tijds het eiland Serangan van Noord naar Zuid en scheepte zich hier weer in. Ook bij deze tochten viel den troepen van de zijde der bevolking de meest hartelijke ontvangst ten deel. Door de patrouillecommandanten, aan wie steeds een opne mer was toegevoegd, werden tal van verschillen geconstateerd met de, bij den aanvang der expeditie uitgereikte, schetskaart, hetgeen niet te verwonderen is als men bedenkt, dat deze voor een groot gedeelte was samengesteld op gegevens van spion nen verkregen. De rustpauze in de operatiën werd voorts benut tot het ver beteren van de communicatie tusschen het strandbivak en Dèn- pasar, het aanleggen eerier telefonische verbinding tusschen beide plaatsen en het opvoeren van de verplegingsartikelen, die in verband met de verdere plannen benoodigd zouden zijn. Ook een deel van den medegenomen cantinevoorraad werd opgevoerd, terwijl door particulier initiatief ter hoofdplaats een toko verrees. Intusschen was een groot aantal vuurwapenen ingenomen en vernietigd, terwijl meerdere hoofden, onder welke die van het vroegere rijk Mengoei (Mengwi), hunne onderwerping kwa men aanbieden, en zelfs de invloedrijke Tabanansche poengga- wa's van Kediri en Blajoe de verzekering hunner vredelieven de gezindheid deden geven. Van den vorst van Tabanan werd een aan den Regeeringscommissaris gericht schrijven ontvangen, waarin verzocht werd mildere eischen te stellen. Dit verzoek bleef onbeantwoord. Omtrent de gezindheid der bevolking van dit rijkje werd vernomen, dat van hare zijde geen verzet te duchten was, en dat de vorst niet kon rekenen op den steun zijner poengga- wa's. Hierdoor zou deze buiten staat zijn om krachtigen te genweer te bieden, en er voor hem geen anderen uitweg zijn, dan onderwerping aan den wil van het gouvernement In eene conferentie die de bevelhebber den 24sten September met den vlootvoogd had, werd vastgesteld, dat de ter reede Sanoer aanwezige schepen, met uitzondering van een oorlogs schip dat de gemeenschap met Ampenan zou onderhouden,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 387