71 twee compagnieën lie Bataljon, waarvan één peleton als achterhoede. De trein, met vivres voor 4 dagen, volgt onder dekking van een compagnie 20ste Bataljon en een landingsdivisie, zoodra deze afdeelingen van Sanoer zullen zijn aangekomen 1). Allen uitgerust met volledige bepakking. Ik bevind mij aanvankelijk aan het hoofd der hoofdcolonne. Vóór den afmarsch werd de commandant der scheepsmacht te legrafisch aangezocht, om in den loop van dien dag het over eengekomen aantal schoten in de richting van de hoofdplaats Tabanan te doen afgeven. Hoewel de bevolking zich beijverd had, om den weg zooveel mogelijk te verbeteren, gelijk haar bevolen was, en zelfs hier en' daar overgangen waren gemaakt, vorderde de colonne tij dens dezen marsch slechts langzaam. Dit was in hoofdzaak een gevolg daarvan, dat, om draagkrachten uit te sparen, de dwangarbeiders die de reservemunite droegen, elk belast waren met twee blikken te zamen inhoudende 1000 Infanteriepatro- nen, welke vracht, voor de nog weinig geoefende dragers, te zwaar bleek te zijn. Om dit euvel te voorkomen werd la ter, indien het medevoeren van reservemunitie noodig werd geoordeeld, een blik met 500 patronen als een eenmansvracht beschouwd. Toen de colonne om 1 uur n. m. in Bringkit aankwam, werd besloten aldaar het bivak op te slaan, waartoe geschikte ter reinen, gedeeltelijk in, gedeeltelijk buiten de kampong gelegen, aanwezig bleken te zijn. Voordat echter de werkzaamheden waren aangevangen, ontlastte zich een hevige stortregen, waar door een uur vertraging werd ondervonden. De bevolking verleende niet alleen steun door het aanbren gen van de benoodigde hoeveelheden bivakmaterialen, brand hout en gras, doch zij was ook allerwege behulpzaam bij het opslaan der barakken, zoodat deze binnen korten tijd gereed kwamen. In den namiddag deelden de uitgezonden spionnen mede, dat 1) De bij de troepenmacht in Denpasar aanwezige landingsdivisie, werd verwisseld met een van de tot dusverre in liet strandbivak achtergebleven marineafdeelingen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 391