de tegen Tabanan afgeschoten projectielen grootendeels ten Zuidwesten van die plaats waren neergekomen, terwijl één er van op 200 M. afstand, ten Zuiden van de poeri, was in' geslagen. Zij berichtten verder vele gewapenden in de hoofd plaats opgemerkt te hebben. Nadere gegevens betreffende het terrein om Tabanan inge wonnen, deden de overtuiging ontstaan, dat, mochten wij eventueel tot de vermeestering van die plaats gedwongen wor den, het meer aan te bevelen zou zijn om den aanval van uit bet Zuiden dan van uit het Oosten te ondernemen. Eenigen tijd vóórdat de afmarsch, die op 7 uur v. m. gesteld was, zou plaats hebben, werd bericht ontvangen, dat nabij de kampongs aan de overzijde van de grens allerwege witte vlag gen waren geplant en er vermoedelijk geen tegenstand zou worden geboden. Dit bericht werd onmiddellijk gevolgd door de mededeeling, dat de vorst zich zou bevinden in kampong Abeantoewoeng, waarvan het hoofd den vorigen dag zijne on derwerping was komen aanbieden. Tegelijkertijd meldden zich de pendanda 's van den vorst bij de voorposten, met een brief bestemd voor den regeeringscommis- saris; zij deden verder het verzoek om tot den bevelhebber te worden toegelaten. Dit werd echter afgewezen onder mede deeling dat alleen de vorst zou worden ontvangen. Intusschen verzamelden de troepen zich gewapend in hunne bivaks, en werden voorloopig de verdere gebeurtenissen afge wacht. Al spoedig kwam de tijding, dat de vorst voor den be velhebber zou verschijnen, en omstreeks 8 uur v.m. meldde hij zich met een talrijk gevolg bij de uitgezette wachten aan. Begeleid door den Assistent-Resident en omgeven door zijne naaste bloedverwanten en enkele voorname poenggawa's, maak te hij zijne opwachting, en liet hij, door zijn onderworpen doch waardig optreden, reeds dadelijk blijken, ten volle bewust te zijn van de gevolgen die deze stap voor hem en zijue nabe staanden zou hebben. Na op zijn reeds schriftelijk aan den Regeeriugscommissaris gedaan verzoek teruggekomen te zijn, en daarop van den bevelhebber ten antwoord te hebben be komen, dat hem slechts de keuze tusschen onvoorwaardelijke onderwerping of beslissing door de wapenen kon worden gela-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 392