Tijdens den marsch had de poenggawa van Kediri zijne op wachting bij den bevelhebber gemaakt. Deze invloedrijke groote had, volgens betrouwbare mededeelingen, voorheen den vorst het krachtigst in zijn verzet gesteund, en was thans een dei- eersten geweest, die zich aan de zijde van het gouvernement hadden geschaard. Het bivak werd betrokken in de poeri Kalèran, die daartoe door den eigenaar werd ontruimd. Daar het Westelijk gedeelte van dit verblijf zoo vervuild en modderig bevonden werd, dat het niet raadzaam, was aldaar troepen te legeren, moesten drie compagnieën in de voor de poeri gelegen hanenklopbaan en in tijdelijke barakken op den weg, onder dak worden gebracht. Ook na deze schikking was de beschikbare ruimte binnen de poeri voor de overigen nauwelijks toereikend. Den volgenden dag, toen twee compagnieën als treindekking naar Dènpasar marcheerden, werd over de hierdoor vrij komende ruimte ten behoeve der achterblijvenden beschikt, terwijl verder de lan dingsdivisie gelegerd werd in den voorhof eener poeri gelegen op den pasar. Bij den terugkeer van beide evenbedoelde com pagnieën werden deze ondergebracht in loodsen tegenover de hoofdpoeri. Den paardentrein werd op den pasar een bivak plaats aangewezen. Ook hier bracht de bevolking bereidwillig de vereischte bivakmaterialen en andere benoodigdheden aan; den vol genden morgen echter niet, voordat zij daartoe door den rijksbestierder was aangespoord. De voorziening aan bruik baar drinkwater baarde eenige zorg; het moest op eenigen af stand uit het diepe ravijn van de T. Dikis worden gehaald, alwaar zich enkele, niet zeer ruim vloeiende pantjorans be vonden. Een groote hoeveelheid buskruit welke zich in de hoofdpoeri bevond, werd de volgende dagen vernietigd. Het inleveren van vuurwapens liep vlot van stapel; dagelijks werden aanzienlijke hoeveelheden, meest weinig bruikbare, voorladers aangebracht, zoodat ten slotte het aantal ingenomen en vernietigde geweren weinig verschilde van dat door spionnen als vermoedelijk aan wezig aangegeven. Op den dag na aankomst, 28 September, werden de verschil-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 395