S9 Tot bescherming hiervan, van de seinbrigade, de bediening van het telefoonstation en van eventueel te ontschepen goede ren betrok dagelijks eene sectie, later eene groep, de wacht bij die inrichtingen. De telefonische verbinding tusschen Gian- jar en Lebih was dadelijk na aankomst der eerste troepenaf- deelingen tot stand gebracht. Bevelen werden gegeven om deze lijn verder door te trekken, voorloopig tot Gitgit. Yoor de zeer uitgebreide transportdiensten, welke ingevolge bovengenoemde regelingen binnen enkele dagen moesten wor den verricht, werd gebruik gemaakt van de beschikbare trans portmiddelen aangevuld door vrije koelies, welke laatsten in groot aantal en tegen billijke vergoeding in Gianjar verkrijg baar waren. Deze lieden toonden uitmuntende dragers te zijn vrachten tot 30 K. G. en meer werden in zeer korten tijd over gebracht, en hoewel de dragers meestal zonder ander toezicht dan dat van enkele hoofden werkzaam waren, werden geen klachten omtrent beschadiging of vermissing van aan hen toe vertrouwde goederen vernomen. Den lln October berichtte Tjokorda Raka, dat de Déwa Agoeng bereid was alle aan hem gestelde eischen in te willigen, doch, wegens gezondsheidsredenen, niet in staat was gevolg te geven aan dien, om persoonlijk te Gianjar het nieuwe contract te komen onderteekenen. Dienzelfden dag had eene verkenning plaats van de stelling bij Gitgit, waarbij bleek, dat deze positie onhoudbaar zou zijn, indien de ten Zuiden daarvan gelegen, met alang-alang begroeide heuvel, die de stelling beheerscht, tijdig werd bezet. Tevens bleek daarbij de onjuistheid van een kort te voren ontvangen mededeeling, dat de witte vlaggen, die oorspronkelijk in het Banglische waren geplant ten teeken van de vredelievende ge zindheid der bevolking, sedert weggenomen zouden zijn. Hiermede was trouwens ook in strijd de terzelfder tijd door Déwa Madé Raka, zwager van den vorst van Bangli, gegeven verzekering, dat, hoe de beslissing van den radja ook mocht uitvallen, hij en zijne onderhoorigen zich van elke vijandige daad onthouden en zich onvoorwaardelijk onderwerpen zouden. Ten einde eenigen druk op de evenbedoelde te nemen be slissing uit te oefenen, werden op den 12n en 13n October door

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 409