91 verschoond te blijven. Inderdaad kwamen de bovenbedoelde personen des avonds in het bivak aan. De gevangenen werden den volgenden dag met hunne vrouwen en kinderen per oor logsbodem naar hunne verbanningsplaats, Banjoewangi, vervoerd. Ware de leiding der politieke onderhandelingen aan minder er- j varen ambtenaren toevertrouwd geweest, wellicht zouden deze er voor teruggedeinsd zijn om de reeds verkregen resultaten in de waagschaal te stellen, door na de herhaalde, stellige verzekering der vorsten dat zij ongesteld waren en de bevestiging daarvan door anderen, den eisch dat zij persoonlijk zouden verschijnen te blijven handhaven. Steunende op de uitgebreide kennis die men bezat omtrent de toestanden in de zelfbesturende rijkjes, gepaard aan eene juiste appréciatie van den invloed, dien ons optreden allerwege had uitgeoefend, werd besloten geen enkele concessie te doen, met dit gevolg, dat reeds den volgenden dag aan den bevelhebber het besluit der vorsten, om op den 17den October te Gianjar te verschijnen, kon worden medegedeeld. Tevens werd machtiging verleend om daags daarna met de troepen een excursie te maken in Bangli, waarbij de Re- geeringscommissaris als zijne meening te kennen gaf, dat het voldoende zou zijn, indien in dat rijk en later in Kloengkoeng, alleen de voornaamste kampongs door de expeditionnaire macht werden bezocht. De inlevering der vuurwapenen zou geschie den tijdens het verblijf van de troepen aldaar. Verder werd in overweging gegeven om, nadat de onderteekening der con tracten zou hebben plaats gehad, voorstellen te doen tot het ontbinden der expeditie en het terugvoeren der troepen enz. naar Java, zoodra de patrouilleeringen in beide laatstgenoemde landschappen zouden zijn beëindigd, en daarbij rekening te houden met den wensch om voorloopig een bataljon infanterie, verdeeld over Sanoer, Dènpasar en Tabanan, op het eiland achter te laten. De noodige voorstellen voor het ontbinden der expeditie wer den opgemaakt; het 11e Bataljon onder nadere goedkeuring aangewezen om te Bali achter te blijven; de daarmede verband houdende regelingen voorloopig getroffen en bevelen gegeven om het bivak te Dènpasar, dat oorspronkelijk voor eene com pagnie was gebouwd, zoodanig uit te breiden, dat de aldaar,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 411