99 bijzonders bespeurd, behalve dat het volk, bij het voorbijtrek ken der troepen, op de verhoogde vloeren van de gebouwen bleef zitten, hetgeen in strijd is met het gebruik. Hieromtrent werd bij terugkeer in het bivak, aan den Resident gerapporteerd. De Déwa Agoeng bracht den bevelhebber in den namiddag een bezoek; ingeleverd werden 150 geweren, w. o. twee achter- laad. Bij het vertrek van Kloengkoeng op den 27sten October, weigerde de vorst vergoeding voor de bivak-materialen, het gras en brandhout en de padi, die door de bevolking geleverd waren. De bevelhebber nam hiermede echter geen genoegen, en verlangde dat de lieden die een en ander hadden geleverd naar behooren schadeloos zouden worden gesteld, zoodat ten slotte daarvoor betaling werd aanvaard. Door middel van een twaalftal, tegen billijken prijs, ingehuurde draagpaarden, werd het imitatieleder in één dag overgebracht naar Sanoer, alwaar het moest worden benut voor het tijdelijk verblijf der troepen, die met het oog op het embarkeeren tijdig daarheen zouden worden gezonden. Bij terugkeer te Gianjar waren de bevelen van het Leger bestuur betreffende het inschepen van de expeditionnaire macht op den 30sten October, en de regelingen voor de op het eiland achterblijvende troepen enz. aldaar reeds aangekomen. Daar dezelfde stoomers, die voor het overbrengen van de expedition naire macht waren bestemd geweest of althans vaartuigen van een gelijk type, ook thans weer voor het terugvoeren daarvan waren aangewezen, kon nu volstaan worden met het in grove trekken aangeven van de verdeeling der troepen enz. over de schepen (bijlage XV). Aangezien inmiddels de sterkte der bataljons verminderd was, doordat de in den laatsten tijd geëvacueerden niet aangevuld waren geworden en het achterblijvende bataljon uit de overige korpsen op sterkte zou worden gebracht, en er bovendien op de schepen, bestemd voor de vertrekkende bataljons, ruimte beschikbaar kwam omdat de dwangarbeiders van de gevechts- treinen daarop thans niet behoefden te worden ingescheept, konden behalve het 18e en 20e bataljon bovendien de beide

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 419