101 - leverd en de in de veldrustkamer gedeponeerde goederen in ontvangst genomen hadden. De zee was in de morgenuren vrij kalm; om 1 uur n.m. was het embarkement met uitzondering van het gedeelte dat voor de „van Swoll" was bestemd geheel afgeloopen. Toen eindelijk dit stoomschip om 2 uur n.m. verseheen, kon voor de inlading van de overblijvende troepen enz. over alle embarkementsmiddelen worden beschikt, en hoewel de zee onstuimiger was geworden en enkele sloepen in de branding vol water liepen, was om 3^ uur n. m. de inscheping zoover gevor derd, dat de genietroepen een aanvang konden maken met het uiteennemen der drijvervlotten. Deze waren om 6f uur n.m. aan boord van de „van Swoll" geheschen, waarna de genie troepen op de „Reael" terugkeerden. Dit laatste schip vertrok onmiddellijk daarna;de „Camphuijs" en de „de Klerk" waren reeds eenigen tijd te voren onder stoom gegaan. Het S. S. „van Swoll" volgde om uur n. m. en zette koers naar Soerabaja, terwijl de overige schepen, na eene voorspoedige reis, den 2den November om 7 uur v. m. de haven van Tandjong Priok binnenliepen. Vóór het vertrek der expeditionnaire macht was den Com mandant der achterblijvende troepen eene voorloopige instructie uitgereikt. Het in zoo korten tijd en ten koste van zeer geringe verlie zen, verkregen volkomen succes, werd door den bevelhebber herdacht, in de, bij het verlaten van het eiland, aau de troepen uitgegeven dagorder, luidende: „Officieren, onderofficieren, soldaten en schepelingen „De vijfde Balische expeditie is afgeloopen en de toestanden „op dit eiland zijn zoodanig geregeld, dat een geringe troepen- „macht verder de rust en orde aldaar kan handhaven. „Dit resultaat is verkregen ten koste van geringe offers aan „onze zijde, van betrekkelijk weinig offers aan de zijde onzer „vroegere tegenstanders. „Die offers betreurend, dank ik U voor Uwe plichtsbetrachting „en voor de opgewektheid, waarmede gij de soms zware diensten, „welke ik van U meende te moeten vorderen, hebt verricht.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 421