KrijgsDcrrichtingen op de Oostkust uan de Bimabaai. De inwendige toestanden in de op Soembawa gelegen zelf- besturende landschappen Bima, Dompo, Soembawa en Sanggar, meer in het bijzonder in Bima en Soembawa, lieten reeds lang te wenschen over. In October 1907 weigerden o. a. de bevolking van het district Ngali en de heidensche bergbewoners eenige namens den sultan van Bima gegeven bevelen, de registratie betreffende, op te volgen. Ook in het district Taliwang van het landschap Soembawa toonde de bevolking weinig geneigdheid om zich naar de wenschen van het zelfbestuur te voegen. Ten einde aan de wanordelijkheden een einde te maken, begaf de civiele en militaire gouverneur zich met eene maréchaussée- colonne in Januari 1908 naar Bima. De colonne bestemd voor de excursie naar Soembawa was samengesteld uit vijf brigades maréchaussée, waarbij ingedeeld de 1ste Luitenant J. H. C. Vastenou en de Onderluitenant M. Schouten, Stamboek No. 54130; een ambulance onder den officier van gezondheid der le. klasse Dr. F. W. van Haeften een Europeesche korporaal-opnemer, alsmede 4 mandoers en 72 dwangarbeiders. Verder waren ter beschikking H. M. Siboga, Commandant de Luitenant ter zee le. klasse Pieren en het Gouvernements stoom schip „Dog" onder den Gezaghebber der Gouvernements Ma rine Stefifens. De Kapitein-Adjudant M. W. Siebelhoff en de le. Luitenant G. Minderman, die den 24sten Februari bij de colonne kwamen, vervingen respectievelijk den op 19 Februari t. v. gesneuvelden Luitenant Vastenou en den op 13 Maart geëvacueerden Onder luitenant Schouten.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 473