2 Het aantal dwangarbeiders was meermalen niet voldoende geheel vrijwillig bood zich dan steeds een groot aantal vrije koe lies aan. Aan reserve munitie werden 10000 patronen scherpe No. 1 medegenomen. De munitie was over het algemeen goed. De aangevraagde springmiddelen kwamen eerst na afloop van het gevecht bij Dena aan, zoodat daarvan slechts is gebruik gemaakt om buitgemaakte en ingeleverde kanonnen te doen springen. De bij de excursie ingedeelde ambulance stond onder bevel van den officier v. gezondheid van Haeften. Aan vivres, n. 1. rijst, zout, gedroogde visch, koffie, thee, zeep, jenever, petroleum en klapperolie, waren tijdens de krijgs verrichtingen in Bima op de hoofdplaats Bima, bij de excursie in Soembawa eerst te Taliwang, daarna te Soembawa Besar, voor een maand opgelegd, alles behoorlijk verpakt. Bij den trein werd nooit rijst medegenomen, daar reeds dade lijk bleek, dat deze overal in voldoende hoeveelheid te verkrijgen was. Gedurende de geheele excursie zorgden de betrokken zelf besturen er steeds voor, dat de colonne gratis zooveel rijst en versch vleesch had, als noodig was. Een en ander geschiedde geheel vrijwillig. Ieder man, dus ook ieder dwangarbeider, had bij den afmarsch steeds voor drie dagen vivres bij zich, welke voorraad telkens wanneer er gelegenheid was, werd aangevuld. Ingevolge de gegeven bevelen vertrok de colonne (op 2 brigades na) den 16den Februari 1908 per stoomschip „Both" van Ma- kasser naar Bima. Den 17den Februari ten 7 uur voormiddag kwam dit stoom schip ter reede van Bima en terstond daarop ving het debar- kement der troepen aan. De 3 brigades maréchaussée werden ondergebracht in de tijdelijk ontruimde Inlandsche school, terwijl de ambulance een geschikte plaats vond in het oude fort. Opvallend was de stugge en teruggetrokken houding der bevolking. Hulp bij het debarkement werd door haar dan ook niet verleend. Den volgenden dag arriveerde de „Dog" met de nog ont brekende twee brigades, die gelegerd werden in het oude foit.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 474