6 van meerdere zijden vuur, terwijl benden van 10 a 15 man, achter dichte cactushagen en huizen verborgen, op de brigade heftige lansaanvallen deden. Doordat steeds gevechtsklaar gemarcheerd werd, werden deze afgeslagen en een gunstig gelegen open terrein op korten afstand van de missigit bereikt. Langs den Zuidrand van deze 30 M. breede terreinstrook stroomde de rivier, aan de Noord zijde was een vrij breede en diepe droge sloot, terwijl zich aan den Westrand een dichte, levende pagger bevond; alleen het terrein Oostwaarts was weinig begroeid, met hier en daar een woning. Yan hier uit werden nu de kampongcomplexen in Oostelijke richting geleidelijk van vijanden gezuiverd. Telkens gingen daartoe onder commando, hetzij van Luitenant Yastenou, die daarbij met een karabijn bewapend was, hetzij van den Amboi- neeschen Sergeant Langi, No. 55104, patrouilles van 8 a 10 man uit. Bij mij bleven dan meestal achter de Civiel Gezag hebber Banse, mijn Inlandsche schrijver, de zoon van den regent van Tanralili en een 5 tal maréchaussée's. Bij een dezer uitvallen, die tot achtervolging van een troep vijanden leidde en waarbij vermoedelijk wat te roekeloos werd voortgerukt, kwamen Luitenant Vastenou, de Europeesche ser geant Ebing, Alg. Stb. No. 53628 en de Amboineesche maré- chaussée Mairuhu, Stb. No. 51254 te vallen. Door meerdere lanssteken doorboord werden hunne lijken later voor eene woning aangetroffen. Naast hen lagen de lijken van eenige gesneuvelde vijanden. Twee karabijnen, waaronder die van den Luitenant Vastenou, gingen hierbij verloren. Ook de Amboineesche maréchaussée Siwaletti, Stb. No. 66188 kwam bij het handgemeen te vallen. Tot tweemalen toe trachtte eene bende door te dringen tot de plaats waar ik mij bevond. Beide aanvallen werden door het kalme en goed gerichte vuur van mijne omgeving en dek king afgeslagen. De Civiel Gezaghebber Banse, legde hierbij persoonlijk 2 vijanden neer, die wat al te dicht opdrongen. Intusschen was de Westelijke kamponghelft bij de nadering der andere twee brigades door den vijand ontruimd; deze af trekkende vijanden kwamen nog in aanraking met het detache ment Schouten en lieten daarbij een 8 tal gesneuvelden liggen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 478