- 8 Zooals reeds werd vermeld bedroegen onze verliezen op dezen dag 6 gesneuvelden waaronder de 1ste Luitenant Vastenou, ge wond werden, licht twee Amboineesche maréchaussée's, onbedui dend een Amboineesch sergeant. Verloren gingen 2 karabijnen. Onder de gesneuvelde vijanden bevonden zich de voornaamste hoofden van verzet. Buit werden gemaakt 3 achterladers, 11 voorladers, munitie en een groote hoeveelheid blanke wapens. Volgens betrouwbare berichten was de vijand bij ISTgali +800 man sterk geweest en had men gedacht onze betrekkelijk kleine macht gemakkelijk te kunnen vernietigen. Nadat den volgenden dag zekerheid was verkregen omtrent de namen der gesneuvelde vijandelijke hoofden, werd over Tente naar het strand gemarcheerd en om 1 uur n. m. Bima bereikt. Hier werd den 20sten en 21sten Februari rustdag gehouden. Den 22sten en 28sten Februari werd het terrein om de hoofd plaats Bima afgepatrouilleerd en met de ontwapening der be volking begonnen, terwijl de opnemer het omgelegen terrein in kaart bracht. De houding der bevolking was na den val van Ngali zeer veranderd. De troepen werden allerwege met groote hartelijk heid ontvangen; geschenken in rijst, vruchten en gevogelte werden hun overal aangeboden. Tot den 23sten werden niet minder dan 27 achterladers, 237 voorladers en een groote hoe veelheid wapenen ingeleverd. Door de meerdere toenadering kwamen nu ook meer en betere berichten binnen en bleek het mij spoedig, dat het verzet van grooteren omvang was, dan door het zelfbestuur was voorgesteld. Eenige naaste familieleden van den Sultan waren er rechtstreeks of zijdelings in betrokken, terwijl de bevolking door de lagere geestelijkheid voorgegaan, door de Hadji's Sè en Abdul Karim, tot een prang sabil was opgezweept. Den 24sten Februari keerde de Siboga te Bima terug, mede brengende den Kapitein Siebelhoff, die met het commando over de maréchaussée-colonne werd belast, en den lsten Luite nant der Infanterie G-. Minderman, die voorloopig zou optreden als mijn adjudant; verder aanvulling voor de maréchausée en eene door mij ontboden groep Infanterie.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 480