17 bawa ten einde dezen in de gelegenheid te stellen zich met den Sultan en de landsgrooten naar Taliwang te begeven en nadere inlichtingen omtrent den toestand aldaar te ver krijgen. Toen ik in den vroegen morgen van den 17den Maart te Bima was teruggekeerd, werden bevelen gegeven, om de colonne, be stemd voor de excursie naar Taliwang, in te schepen op het stoomschip Reaal, waarmede om 9 uur v. m. een aanvang werd gemaakt. Deze colonne, bestaande uit de 5 brigades Maréchaussée, 1 groep Infanterie, trein, ambulance en opnemer, alsmede eenige Geniesoldaten met springmiddelen, was spoedig aan boord, zoodat het stoomschip om l3/4 uur n. m. kon vertrekken. Ten 6 uur v. m. van den volgenden dag werd geankerd te Laboean Balat, de haven van Taliwang, alwaar H. M. Siboga zich reeds bevond. 'Van den Civiel Gezaghebber die zich onverwijld bij mij meldde, vernam ik, dat den vorigen dag nog een bende gewapenden, 20 man sterk, te Laboean Balat was geweest en dat volgens de ingewonnen berichten het pad naar Taliwang door posten werd bewaakt. Het debarkement der troepen, onmiddellijk na aankomst begonnen, was om 9 uur v. in. afgeloopen. Tevens waren van H. M. Siboga ontscheept een landingsdivisie van"30 bajonetten onder den Luitenant ter Zee 2de klasse Manikus, een kanon van 3,7 Sn. onder bevel van den Luitenant ter Zee 2de klasse Baron De Vos Van Steenwijk en eene ambulance onder den Officier van Gezondheid Hendriks. Evenals bij de excursie tegen Daroe op den 25sten Februari j.l. voerde de Luitenant ter Zee der 1ste klasse Pieren het bevel over de gezamenlijke marinetroepen. De benoodigde dragers waren door de zorg van het Soembawasch zelfbestuur beschikbaar gesteld. Zoodra alles ontscheept was, werd in onderstaande formatie naar Taliwang 2) opgerukt, welke plaats om liy2 uur v. m. werd bereikt. Marschorde: 1 Brigade Maréchaussée, Geniesoldaten met springmiddelen. J Voortroep. Bijlage D. '2) Zie schets Bijlage E. 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 489