28 terug te roepen. In den loop van den dag kwam de bevolking van beide kampongs Rarak terug. Zij vertelden dat La Oenroe werkelijk gewond was; hij was niet meer in de kampong geweest. Zijn gezin was met de bevolking van Roengoes gevlucht, waar heen wisten zij niet. De troep in Rarak bivak betrokken. Den 24en Maart wederom naar Roengoes, het bosch in den omtrek in verscheidene richtingen doorzocht, geen aanraking met kwaadwilligen of bewoners van Roengoes verkregen. Den 25en Maart wederom patrouilledienst als vorigen dag, ook bevolking van Rarak in alle richtingen uitgezonden. Geen resultaat. Den 26en Maart van Roengoes over Biloka (een verlaten kam pong aan den bovenloop der Tali wang rivier) naar Bangkat Montil afgedaald en daar gebivakkeerd. Den 27en Maart werd de hoogvlakte Rebpedening (Padang Manai) afgezocht, doch zonder resultaat. Door patrouilles in omtrek Bangkat Montit opgevat zes vrouwe lijke volgelingen van La Oenroe en 2 inwoners van Roengoes. Een der twee laatstgenoemden uitgezonden de voortvluchtige bevolking op te halen. (Hij beweerde uit honger, naar de vlakte te zijn gegaan). 's Middags drie uur bracht hij de geheele bevolking van Roengoes in kampong Bangkat Montit waar deze bevolking om genade vroeg. Ondervraagd zijnde verklaarden zij met de bevolking van Rarak op straffe des doods gedwongen te zijn de versperring op den berg te kappen. La Oenroe was met gevolg den 20en Maart te Rarak gekomen, ware de troep één dag later gekomen, dan zou het geheele bergpad zwaar versperd en verdedigd zijn. La Oenroe was volgens hen bij de attaque werkelijk gewond en niet meer bij zijn gezin teruggeweest. Het gezin van La Oenroe was aanvankelijk met de bevolking van Roengoes mede het woud ingetrokken, doch op een gegeven oogenblik afzonderlijk weggetrokken; er was slechts een met geweer bewapende bij. De bevolking had zich diep in het woud verscholen en veel geleden door koude en gebrek aan voedsel, het eenige wat zij gegeten hadden, waren rauwe boomgerechten; een hunner vrou wen was nog in het woud bevallen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 500