8 rende de manoeuvres van 1908 waren bij elke brigade infanterie één of twee compagnieën ingedeeld. Genietroepen. Het bataljon genietroepen is op dezelfde wijze als een bataljon infanterie onderverdeeld. Het bataljon genietroepen geeft het personeel voor den divisie- bruggetrein en voor de divisie- telegraafafdeelingen. Ook geven de genietroepen personeel tot bediening van het luchtvaart- materieel. Eene formatie voor eene luchtvaartafdeeling is echter nog niet (begin 1910) vastgesteld 1). Trein. Het treinbataljon heeft in vredestijd 72 voertuigen, 106 paarden en 216 muildieren. In oorlogstijd worden deze getallen vijfmaal zoo groot. Het bataljon formeert alsdan de munitie- en verplegingscolonnes en geeft de transportmiddelen en de bespanningen voor de veldhospitalen, den bruggetrein, de telegraafafdeeling, luchtvaartformatiën, e. d. Voor vredes- en oorlogssterkte der tactische eenheden, zie Bijlage 2. 3. Mobilisatie en Concentratie. Bij mobilisatie worden de divisiën door de l8te reserve op oorlogssterkte gebracht. Boven dien worden uit de lste reserve nog nieuwe afdeelingen ge vormd, n. 1. per actieve divisie 1 reservedivisie en 1 reserve brigade. Zoo noodig worden manschappen uit de 2de reserve genomen, om deze eenheden op de gewenschte sterkte te brengen. Uit het overblijvende deel der 2de reserve worden voor de actieve divisie, voor de reservedivisie en voor de reservebrigade 1, dus in het geheel 3, depotbataljons a 4 compagnieën opgericht. Voor eerste aanvulling zendt elk depotbataljon al dadelijk eene veldcompagnie van 10 off. en 400 man naar het oorlogstooneel. Bovendien wordt na het bevelen van de mobilisatie de komende 1) Bij de manoeuvres van 1908 was eene luchtvaartafdeeling aanwezig, sterk: 1 Luitenant-kolonel-commandant, 1 Kapitein, 8 Luitenants, 52 Onderofficieren en manschappen. Voorts l ballonwagen en 11 karren tot vervoer van gas.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 534