13 - De Mandsjoe politie bestaat uit: 1. de z. g. gendarmerie van Peking, sterk 1700—1800 man in de z. g. Tartarenstad. Zij komen niet buiten dit gedeelte. Ongeveer 1000 man zijn gewapend met het Mausergeweer M. 88 en ingedeeld in 3 bataljons van ruim 300 man elk. Zij verrichten wacht- noch patrouilledienst en worden slechts in buitengewone omstandigheden opgeroepen. 2. de Lu-Jing troepen, 3000 man. Zij zijn nakomelingen van manschappen der Chineesche Baniertroepen, die de Mandsjoe's bij hun veroveringstocht in de 17de eeuw ondersteund hebben. Zij dienen voor de Chineezenstad en de keizerlijke tuinen. Evenmin als de onder 1 genoemde, verrichten zij wacht- of patrouilledienst. Met het verrichten van den eigenlijken politiedienst, zoowel in de Tartaren- als in de Chineezenstad, is belast de Chineesche politie, welke uit twee directies, voor elke stad één, bestaat. Beide directies zijn aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken ondergeschikt. Zij is sterk 2450 man te voet en 400 beredenen. Bovendien 900—1000 man der geheime politie. Voor zoover de manschappen geen wacht- en patrouilledienst verrichten, worden zij geoefend als de overeenkomstige troepen van de Lu-Kiun. Zij zijn gewapend met geweer en bajonet. Hoogstwaarschijnlijk heeft het Chineesche gedeelte veel meer militaire waarde dan het Mandsjoegedeelte. d. De Keizerlijke Paleistroepen (Hu-Wei-Kiun). De Keizerlijke Paleistroepen zijn belast met de bewaking van het Zomer- en het Winterpaleis te Peking; zij zijn samenge steld uit de Mandsjoe's der Drie Banieren, welke volgens de traditie onmiddellijk aan den Keizer ondergeschikt zijn. Vroeger telden zij 12000 man; volgens het reorganisatie- besluit zullen zij voortaan 3000 man tellen, n. 1. 4 bataljons infanterie en 1 bataljon politie, elk van 600 man. In het begin van 1909 waren hiervan niet meer dan 2 batal jons infanterie en 1 bataljon politie, te zamen 1800 man, aan wezig. De ontbrekende 2 bataljons infanterie zullen geleidelijk uit manschappen der vroegere formatie gevormd worden. Om in afwachting daarvan in de bewaking van de keizerlijke palei-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 539