41 doch open waren ze niet, konden op niets beslissen, waren weinig mededeelzaam en gaven bij alles wat hun gevraagd werd duidelijk blijk eerst nadere bevelen van Taha natuurlijk te moeten vragen. Wilde men alles in orde hebben, dan moest hieraan een einde komen. Toen de Resident van zijn reis te Djambi was teruggekeerd, was de Pangeran Ratoe, die opgeroepen was, daar reeds aanwezig. De samenkomst leidde nu tot de opheffing van zijn voogdij schap en de bevestiging door het Gouvernement in zijn positie van Pangeran Ratoe en als zoodanig van een der vooinaamste grooten. Nu moest er een stap verder gedaan worden. De Resident meende, dat thans het tijdstip was aangebroken, om ook in de bovenlanden met het loopen van patrouilles een aanvang te maken en directen dwang op Taha en Dipa Negara uit te oefenen. Afsluiting van de Tabir-monding werd hiervoor noodig geacht en verder pogingen, om Taha en Dipa Negara in handen te krijgen of wel uit hun gebied aan de Tabir te verdrijven. Yoor afsluiting wenschte hij den „Tamiang" te bestemmen, die tevens als operatiebasis voor onze patrouilles zou kunnen dienen, en voor het overige alles door de bezettingen van Moeara Tambesi en Djambi, zoo noodig aangevuld met een detachement van Palembang, te doen verrichten. De gewestelijk militaire commandant was echter van meer- ning, dat de bezettingen der genoemde posten voor de haar vroeger aangewezen taak bestemd moesten blijven en dat, als het noodig was, voor de actie tegen Taha, een afzonderlijke afdeeling aangewezen zou moeten worden. Daar hij boven dien gebonden was aan den inhoud der artikelen 7 en 12 van de instructie voor de militaire commandanten op de buitenbe zittingen (A. O. No. 1 van 1849) en de inzichten van het Legerbestuur ten dezen kennende, verklaarde hij aan het bo vengenoemd verlangen van den Resident, zonder nadere mach tiging van hoogerhand niet te kunnen voldoen, waarmede het Legerbestuur geheel instemde. De bovenbedoelde artikelen luidden Art. 7. Zoodra zij de minste tijding ontvangen van vijande-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 53