- 25 soldatenschool opgericht, waarvan de leerlingen na één jaar tot onderofficier kunnen worden benoemd. Yoor de verschillende hulpdiensten moeten nog de meeste opleidingsscholen opgericht worden. Tot dusverre (1 Juli 1908) zijn aanwezig: 1 school voor de militaire beambten van het Ministerie van Oorlog (Verg. blz. 19); 1 intendance-school te Pao-Ting-Fu; 3 militaire geneeskundige scholen 3 kleine veeartsenijscholen; 3 kleine geweermakersscholen, waarvan één te Pao-Ting-Fu; 1 telegraafschool te Pao-Ting-Fu; 10 topographische scholen. Bovendien leveren de burgergeneeskundige scholen te Tientsin en Chentou nog eenige offiicieren van gezondheid. Over het algemeen luidt het oordeel over den ijver en de houding der Chineesche officieren zeer gunstig, terwijl de meeste brigadecommandanten en Chefs der divisiestaven het groote voordeel van nog jong te zijn, bezitten. Dat de vakkennis voor de hoogere rangen nog veel te wenschen overlaat, is reeds vroeger opgemerkt; echter geeft het vastgestelde opleidingsstelsel genoeg waarborgen, dat zij, na verloop van tijd, ook in dit opzicht, dezelfde hoogte als hunne Eur. en Japansche kameraden zullen bereikt hebben. Het gehalte der onderofficieren laat nog veel te wenschen over; de meesten hunner zijn alleen bruikbaar voor gymnastiek- onderwijzer en tot het doen uitvoeren van paradebewegingen en handgrepen. In de regimentsscholen ontvangen zij en ook de manschappen nog onderricht in lezen, schrijven, rekenen, aardrijkskunde en Engelsch. Ten behoeve van het personeel der Siun-Jin-Kiun zijn 28 scholen opgericht. Het aantal leerlingen bedroeg in 1908 5440. Voor de gendarmerie zijn te Tientsin en te Wuchang bijzon dere scholen opgericht.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 551