30 - Mitrailleursenz. Er zijn hoofdzakelijk drie soorten mitrailleurs in gebruik, n. 1. de stelsels Vickers-Maxim en Madsen en het Japansche model. De Vickers-Maxim-mitrailleur wordt met drievoetaffuit en gereedschapkist op 1 draagdier vervoerd; bij eiken mitrailleur behooren bovendien 3 draagdieren, elk beladen met 8 ijzeren munitiekisten. De drievoetaffuit heeft een zitplaats. De Madsen-mitrailleur, ook wel geweer-mitrailleur genoemd, rust met het voorste gedeelte op eene soort vork; heeft overi gens geen affuit of iets dergelijks. Wijze van vervoer als bij den vorigen. De patronen worden ingebracht door middel van houders, die elk 25 ervan inhouden. Het Japansche model is gemaakt naar het stelsel Hotchkiss, zonder waterafkoeling of zitplaatsen. Artillerie. Sedert kort heeft men de oudste modellen, nog dateerende uit de jaren zeventig en tachtig der vorige eeuw, uit de Lu- Kiun weten weg te werken, hetgeen al een groote vooruitgang genoemd mag worden. Echter blijft het aantal nog aanwezige soorten groot genoeg. Zoo zit het Chineesche Leger opgescheept met een groot aantal Japansche kanonnen, die in den Mand- sjoerijschen veldtocht vrij wel opgebruikt, doch oppervlakkig hersteld zijn. Men vindt voorts Schneider snelvuurkanonnen van 7. 5 c. M., Krupp snelvuurveldkanonnen van 7. 5 c. M., Krupp snelvuurbergkanonnen van 5.7 en van 7.5 c. M. van velerlei stelsels, verder pompom 's, e. d. Het Ministerie van Oorlog is ernstig werkzaam tot het ver krijgen van de noodige eenvormigheid, ook in de geschut- bewapening, waartoe in 1908 vergelijkende proeven genomen zijn tusschen modellen, aangeboden door de fabrieken Krupp en Schneider. Eene beslissing is echter nog niet genomen. Bij de manoeuvres van 1908 trad bij een der partijen uit sluitend bergartillerie op (minstens 36 stukken), geheel bewa pend met Krupp snelvuurberggeschut M. 1908, waarover men zeer tevreden was en dat bestemd scheen voor invoering bij de geheele bergartillerie. Per stuk 5 bedieningsmanschappen; 4 stukken per batterij.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 556