- 31 Tot het medevoeren van pioniergereedschap diende daarbij een afzonderlijk muildier. Zoowel op den voor- als op den achter boom van den draagbok was aangebracht eene verticaal staande, ijzeren, door tien gaten doorboorde plaat. Door deze gaten werden de stelen der gereedschappen gestoken. Zoodoende werden medegevoerd pikhouweelen, schoppen en 1 aardstamper. De uitrusting van officieren en manschappen komt overeen met die van de bereden officieren en van de manschappen der infanterie; echter geen patroontasschen. Genietroepen. De genietroepen zijn bewapend en uitgerust als de infanterie. Bovendien nog groot gereedschap op muildieren en in den ge- vechtstrein. Draadlooze telegrafie. Bij de manoeuvres van 1908 werden toestellen voor draad looze telegrafie, systeem Telefunken, gebruikt. De bediening ge schiedde door de genie. Per station waren ingedeeld: 1 Kapitein 2 Luitenants; 15 Onderofficieren en manschappen; 7 Treinsoldaten 8 Koelies 1 Kar met 2 muildieren Tot het ontvangen van de seinen diende een uitschuifbare, uit 13 geledingen bestaande aluminium mast. Ter opstelling waren 12 man noodig. In 20 minuten was het station voor gebruik gereed. De snelheid van beweging werd zeer bevredigend genoemd. Ballonmaterieel. Bij de manoeuvres van 1908 trad eene door de genie gefor meerde ballonafdeeling op tot bediening van een vliegerballon en van seinballons. Sterkte der afdeeling: 1 Luitenant-Kolonel, Commandant, 1 Kapitein, 3 Luitenants,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 557