39 waargenomen zij zijn goed bij gesloten oefeningen en bij het uitvoeren van handgrepen, enz. Eene volkseigenschap, welke storend werkt, is eene groote mate van oppervlakkigheid en zelfgenoegzaamheid bij de ontwik kelde volksklassen, hetgeen eene grondige bestudeering van militaire aangelegenheden in den weg staat. Zoo wordt van de Chineesche officieren bericht, dat zij vlug leeren en bevatten, doch zich veel te spoedig verbeelden, het geleerde te kennen en verwerkt te hebben. Bij de manoeuvres van 1908 werd het volgende waargenomen: Den eersten avond verschenen de beschikkingen te 10 uur, den volgenden dag eerst te 3 uur 's nachts, maar den derden dag deed het oostersche „laisser faire" zich gelden: er kwamen heelemaal geen beschikkingen zij verschenen eerst vier dagen na afloop. Hoe de laatste manoeuvredag onder zulke omstan digheden verliep, laat zich denken. Het voornaamste is echter, dat het nationaliteitsgevoel der Chineezen begint te ontwaken. Een merkwaardig staaltje daar van geeft hetgeen gebeurde te Swatow op het gerucht, dat Fransche, koloniale troepen bij de vervolging van rooverbenden de grens overgetrokken zouden zijn. Dit gerucht was voldoende, om de leerlingen der gouvernementsscholen te Swatow uit eigen aandrift te doen besluiten zich gedurende twee uren per dag in den wapenhandel, enz., te oefenen. (November 1909). UEERTIEDDE 500FD5TUK. Ouerzicht ouer den militoir-politieken toestand pan China in 1909. In 1908 had China zijn ziekelijken Keizer KuaDg-Hsi en de Keizerin-Weduwe Tse-Hsi bijna gelijktijdig door den dood verloren. Het drama, dat zich toen in de Verboden Stad afgespeeld heeft, is in al zijne bijzonderheden nog niet bekend; wat er echter ook gebeurd moge zijn, de troonwisseling had zonder schok kende gebeurtenissen plaats, het volk kon zich geheel met de keuze van den nieuwen keizer vereenigen. Als driejarige knaap besteeg Keizer Hsuan-Tung den troon, terwijl zijn vader, Prins Chun, gedurende zijne minderjarigheid als regent zal optreden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 565