41 Niettegenstaande deze vrij algemeen heerschende ontevreden heid is het nergens tot belangrijke rustverstoringen gekomen. Wel heeft het in vele provinciën gegist. Aan de grenzen der immer zeer onrustige provincie Kuangsi scheen een paar malen een openlijk oproer te zullen uitbreken; het kwam echter niet zoo ver, doordat de autoriteiten op hare hoede waren. Plaatselijke rustverstoringen, zonder politieke beteekenis, kwa men veelvuldig voor. De oorzaken waren meestal de drukkende belastingen en de waardevermindering van het kopergeld. Door tijdig toegeven van de beambten en door het spoedig opbergen van de belhamels werd de rust weldra hersteld. Aanvallen op Christelijke zendingsstations kwamen in 1909 in mindere mate voor dan in het voorgaande jaar. Al heeft dus, over het geheel genomen, in het jaar 1909 vrede in China geheerscht, de welvaart is niet in beduidende mate toegenomen. De zware belastingdruk, de mislukte oogst, de doorgaande waardevermindering van het kopergeld verminderden de koopkracht van de bevolking, zoodat de verwachtingen omtrent eene opleving van handel, landbouw en nijverheid bij het aanbreken van het jaar 1909 onvervuld bleven. De politieke toestand is hier natuurlijk eveneens van grooten invloed ge bleven. De Chineezen vertrouwden de omstandigheden te weinig om hun geld in industrieele ondernemingen te steken. Vermelding verdient het feit, dat de Regeering te Peking, hoe conservatief ook gezind, het niet gewaagd heeft te raken aan de voorbereiding van de invoering van eene grondwet, welke voorbereiding een deel der politieke nalatenschap der over leden Keizerin-Weduwe vormde. Echter moet toegegeven worden, dat de beginselen der ontworpen grondwet niet zoo zijn, dat zij zelfs bij de behoudende partij ernstige bezwaren zouden ont moeten. Den 14den October werden de provinciale landdagen geopend. Dat bij de verkiezingen veel gebeurd is, dat het dag licht niet kan verdragen, was te verwachten, doch dat de landdagen op den vastgestelden datum zouden bijeenkomen, was voor velen een verrassing. Eene nog grooter verrassing vormden de opgewekte werklust der vergaderingen en de tact, die de gouverneurs toonden in de aanrakingen met de nieuw op getreden volksvertegenwoordigers. Na sluiting der zittingen zon-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 567